Po wprowadzeniu reform i utrzymaniu tempa wzrostu PKB długoterminowy rating Polski może być

13.03. Warszawa (PAP) - Po przeprowadzeniu reform zapowiedzianych w expose premiera oraz przy utrzymaniu relatywnie wysokiego tempa wzrostu PKB długoterminowy rating Polski...

13.03. Warszawa (PAP) - Po przeprowadzeniu reform zapowiedzianych w expose premiera oraz przy utrzymaniu relatywnie wysokiego tempa wzrostu PKB długoterminowy rating Polski zostanie podwyższony - ocenia w rozmowie z PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł, komentując przyznanie Polsce przez agencję Moody's ratingu Prime-1 dla krótkoterminowego zadłużenia.

"Po wprowadzeniu zapowiadanych w expose premiera reform strukturalnych w życie i przy utrzymaniu stosunkowo wysokiego wzrostu gospodarczego, sądzę, że i rating długoterminowy Polski zostanie podwyższony" - powiedział PAP Radziwiłł.

W poniedziałek w nocy czasu lokalnego Moody's Investors Service przyznał rating Prime-1 dla polskiego zadłużenia krótkoterminowego. Długoterminowe zadłużenie Polski ma rating na poziomie A2, perspektywa ratingu jest stabilna.

"Myślę, że nadanie Polsce najwyższego ratingu krótkoterminowego przez Moody's jest symptomatyczne, podkreśla naszą rosnącą wiarygodność i przewidywalność. Jest to kolejny sygnał przesuwający nasz kredyt w kierunku najbardziej wiarygodnych krajów europejskich" - podkreśla wiceminister finansów.

"Rynki, już dyskontują tę ewolucję - rentowność naszych papierów złotowych jest najniższa od 6 lat. Również popyt na nasze obligacje jest rekordowy. Także koszt naszych obligacji zagranicznych obniżył się w granicach jednego punktu procentowego" - dodaje.

Minister finansów Jacek Rostowski komentował decyzję agencji Moody's w Brukseli, zwracając uwagę, że utwierdza ona i wzmacnia wiarygodność Polski. (PAP)

bg/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansebudżetdług

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)