Trwa ładowanie...
d3crzy9

Po wyniku za IV kw. GUS nie widzi podstaw do zmiany danych o PKB za cały 2014 r.

Warszawa, 13.02.2015 (ISBnews) - Pomimo nieznacznego osłabienia wzrostu gospodarczego w IV kw. ub.r., Główny Urząd Statystyczny (GUS) nie widzi na razie podstaw do zmiany szacunków za cały 2014 r., wynika z wypowiedzi przedstawicieli Urzędu. Wskazują oni, że wciąż napływające dane dotyczące ostatniego kwartału mogą okazać się pozytywne.

Share
d3crzy9

GUS podał dziś szybki szacunek, według którego PKB (niewyrównany sezonowo) wzrósł o 3,0% r/r w IV kw. 2014. Konsensus analityków - bazujący na opublikowanych wcześniej danych o wzroście na poziomie 3,3% w całym 2014 r. - mówił o wzroście w wysokości 3,1% r/r w ostatnim kwartale ub.r.
"Nie mamy teraz żadnych podstaw, aby zmieniać szacunki roczne" - powiedziała dziennikarzom wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

Dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych Maria Jeznach podkreśliła, że trzeba poczekać na wciąż napływające dane z samorządów i instytucji publicznych, które mogą okazać się pozytywne.

"Te 3,0% wzrostu PKB zanotowane w IV kw. może oznaczać nieznaczne spowolnienie. Jest ono zauważalne w takich działach, jak transport, budownictwo. Podobnie jak w III kw., w IV kw. popyt krajowy ma nadal pozytywny wpływ na PKB" - powiedziała Jeznach.

d3crzy9

Spożycie indywidualne także wpływa pozytywnie na wzrost PKB, utrzymuje się pozytywna tendencja, dodała. Sprzedaż detaliczna pozostaje na dobrym poziomie, zbliżonym do poprzedniego kwartału. Jeznach zwróciła też uwagę na rosnącą siłę nabywczą.

"Mamy wstępny wynik dotyczący popytu zagranicznego. Wynika z tego, że nie należy spodziewać się pozytywnego wpływu eksportu" - powiedziała też dyrektor.

Kolejny szacunek na temat PKB za IV kw. ub.r. GUS przekaże w piątek, 27 lutego.

(ISBnews)

d3crzy9

Podziel się opinią

Share
d3crzy9
d3crzy9