Trwa ładowanie...
d3g9hh3
19-05-2015 12:13

Poczta Polska gotowa do udostępnienia skrzynek kolejnym operatorom po InPost

Warszawa, 19.05.2015 (ISBnews) - Poczta Polska jest gotowa do współpracy z innymi operatorami w zakresie udostępniania np. centrów sortujących i tzw. ostatniej mili, czyli etapu doręczania przez PP przesyłek przyjętych przez innych operatorów, poinformował agencję ISBnews członek zarządu PP Mariusz Zarzycki.

d3g9hh3
d3g9hh3

"Widzimy możliwość współpracy z innymi operatorami na warunkach komercyjnych w zakresie udostępniania elementów sieci pocztowej, które nie są obowiązkowe i nie wynikają z przepisów prawa pocztowego. Dotyczy to możliwości udostępniania np. centrów sortujących i tzw. ostatniej mili, czyli etapu doręczania przez PP przesyłek przyjętych przez innych operatorów" - powiedział ISBnews Zarzycki.

Dodał, że PP chce zrobić to w taki sposób, by taka oferta była korzystna dla jej klientów, a także, by Poczta Polska mogła na tej usłudze zarabiać.

"PP od pół roku pracuje nad opracowaniem warunków i zasad współpracy biznesowej z operatorami alternatywnymi. Jesteśmy na etapie wyboru firmy - doradcy zewnętrznego, którego zadaniem będzie określenie możliwości i zakresu udostępniania sieci pocztowej na warunkach współpracy biznesowej. Szykujemy się również do wydzielania z naszych struktur handlowych działu, który odpowiadałby wyłącznie za sprzedaż naszych usług na rynku hurtowym" - wskazał członek zacządu.

Podkreślił, że oferta PP nie ma ograniczeń i dotyczy całego procesu - od nadania, poprzez logistykę, sortowanie, aż po tzw. ostatnią milę - czyli dostarczenie przesyłki do odbiorcy końcowego. "Nie stawiamy ograniczeń. Ale wypracowane rozwiązania muszą być korzystne dla naszych klientów końcowych i samej Poczty" - zaznaczył.

d3g9hh3

Warunki współpracy każdorazowo będą ustalane bilateralnie. Nie da się ustalić sztywnych cen, bo na koszty wpływa konkretna geografia obszarów adresowych. Koszty dystrybucji są zupełnie inne w przypadku dużych miast i terenów wiejskich, tłumaczy członek zarządu.

Jak zaznaczył, PP zależy na przewidywalnych partnerach biznesowych.

"Chcemy uniknąć sytuacji, w której nasza konkurencja, korzystając z naszej infrastruktury i płacąc nam za to, będzie czerpała z tego same zyski i wykorzystywała współpracę z PP przeciwko nam w przetargach. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której Poczta zepchnięta zostałaby wyłącznie do roli podwykonawcy dla mniejszych operatorów, nie dysponujących odpowiednim potencjałem technologiczno-organizacyjnym" - wskazał.

PP podkreśla, że w 2014 roku usługi powszechne nie przyniosły Poczcie Polskiej deficytu mimo że nie udostępniała elementów sieci pocztowej. Prognozy na 2015 rok i 2016 rok również nie przewidują straty w tym zakresie.

d3g9hh3

"Nie możemy doprowadzić jednak do sytuacji, gdy gwałtowne zwiększenie wolumenu przesyłek alternatywnych operatorów negatywnie wpłynie na obowiązki PP wynikające z pełnionej funkcji operatora wyznaczonego. Priorytetem dla PP - jeśli chodzi o korzystanie z elementów sieci pocztowej - jest wywiązanie się z obowiązku świadczenia usług powszechnych. Dopiero kiedy ten obowiązek nie jest zagrożony, PP może udostępnić ewentualne rezerwy technologiczne innym operatorom" - podsumował członek zarządu.

Pod koniec kwietnia PP podpisała z InPost - realizując wymóg wynikający z Prawa pocztowego - umowę umożliwiającą dostęp do pocztowej infrastruktury - oddawczych skrzynek pocztowych. To już siódmy operator, z którym Poczta Polska ma umowę w zakresie udostępnienia infrastruktury pocztowej.

Własne oddawcze skrzynki pocztowe Poczty Polskiej, nazywane też skrzynkami przydrożnymi, lokalizowane są na terenach wiejskich lub obszarach o rozproszonej zabudowie. Umowa przewiduje przekazanie doręczycielom operatora prywatnego kluczyków do korzystania ze skrzynek i opłacanie abonamentu za dostęp.

Agnieszka Morawiecka

(ISBnews)

d3g9hh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g9hh3