Podatek od kopalin zabrałby KGHM 30 proc. zysków za 2010 r.

Podatek od kopalin zabrałby KGHM 30 proc. zysków za 2010 r.
Źródło zdjęć: © KGHM

29.12.2011 13:10, aktual.: 29.12.2011 13:40

30 proc. zysków KGHM Polska Miedź za 2010 r. zabrałby podatek od kopalin, który zapowiedział premier w expose - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. W jego ocenie przygotowywany do wprowadzenia podatek nie powinien "zabijać" firm.

- W tym zakresie potrzebne będzie rozwiązanie, które uwzględnia życiowe realia - powiedział wicepremier na czwartkowej konferencji prasowej.

- Z jednej strony podatek ma sens i uzasadnienie z punktu widzenia podzielenia się profitami z eksploatacji bogactwa naturalnego - powiedział Pawlak. Nie powinien jednak doprowadzać firmy do ruiny - przekonywał.

- Niewątpliwie potrzebne jest rozwiązanie bardziej dopasowane do sytuacji. KGHM płaci 19 proc. podatku od zysku; gdyby dołożyć do tego ok. 30 proc. podatku od kopalin, plus wypłatę dywidendy, to praktycznie zysk tej firmy byłby zerowy. Oznaczałoby to, że nie ma z czego finansować działalności odtworzeniowej, modernizacyjnej i inwestycji - przypomniał.

- Tak byłoby w czasie dobrej koniunktury, a trzeba się liczyć z tym, że sytuacja może się pogorszyć - zaznaczył.

Na początku grudnia resort finansów opublikował projekt ustawy o podatku od kopalin. Gdy średnia cena miedzi nie przekracza 13 tys. zł za tonę, stawka podatku wynosi 130 zł za tonę - zakłada resort. Podatek ma rosnąć, aż do maksymalnej stawki 32 tys. zł za tonę, gdy cena miedzi przekroczy pułap 52 tys. zł za tonę. Projekt podaje też sposób obliczania stawek dla srebra.

- W przyjętym schemacie prowadzi to do paradoksalnej sytuacji. Ze wstępnego przeliczenia wynika, że przyjęta w tej propozycji progresja podatkowa - rosną ceny miedzi, rośnie podatek - prowadziłaby do sytuacji, że wraz ze wzrostem cen sprzedawanej przez KGHM miedzi zyski firmy by spadały - powiedział Pawlak.

- Gdyby ten podatek już podczas expose był zapowiedziany bardziej precyzyjnie, to byłoby mniej niepokojów, mniej wahań kursu akcji KGHM. Teraz trzeba go dobrze przygotować, aby dawał korzyści dla państwa, ale nie zabijał KGHM - mówił.

Resort szacuje, że w proponowanej formie podatek od kopalin przyniósłby rocznie 2,2 mld zł. Ministerstwo Finansów chciałoby wprowadzić podatek od 1 kwietnia 2012 r. (PAP)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także