Trwa ładowanie...

Podatek od psa 2021. Tanio już było. Dawno nie było takiej podwyżki podatku od psa

W 2021 roku górny limit podatku od psa wzrośnie i wyniesie 130,30 zł rocznie za jednego psa, czyli o prawie 5 zł więcej niż w tym roku. Obecnie wynosi on 125,40 zł. Ta informacje jest jednak istotna tylko dla części posiadaczy psów, bo każda gmina we własnym zakresie podejmuje decyzję, czy danina będzie u niej obowiązywała.

Podatek od psa 2021. Jest podwyżka Podatek od psa 2021. Jest podwyżka Źródło: WP, fot: Katarzyna Łapczyńska
d19ppvx
d19ppvx

Podatek od psa 2021. Ile wynosi?

W Krakowie 36 zł, a jeśli pies pochodzi ze schroniska, to nic. W Warszawie w ogóle się nie płaci niezależnie od tego, skąd pochodzi zwierzę. Mowa o podatku od psów, których wysokość każda gmina ustala we własnym zakresie.

Wiele samorządów w ogóle odrzuca podatek od psa. I tak, "nieopodatkowane" są na przykład czworonogi w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach – żeby wspomnieć tylko największe miasta.

To stan na dziś, ale czy tak już zostanie? Budżety wszystkich samorządów stopniały przez pandemie, więc niewykluczone, że obłożenie kilkudziesięciu-złotowym podatkiem psów będzie rozważane przez poszczególne rady miasta czy gminy.

Nowe podatki. "Pytanie, czy przeciętny Kowalski to zobaczy"

Podatek od psa 2021. Ile trzeba zapłacić?

W Krakowie, Szczecinie czy Sopocie posiadacze psów płacą już teraz, ale są to kwoty niższe niż ustawowe maksimum. W Szczecinie 50 zł, a w Sopocie – 66 zł. W Krakowie podatek wynosi 36 zł, ale jeśli piesek pochodzi ze schroniska, to spada do zera. Kraków nie jest zresztą jedyna gminą, która zachętami podatkowymi przekonuje, że warto adoptować zwierzęta, dla których los był mało łaskawy.

Bardzo wiele samorządów zrezygnowało z pobierania podatków od psa. Zorientuj się w swoim urzędzie gminy, czy musisz płacić

Zwolnieni są np. niepełnosprawni

Nawet w gminach, w których podatek obowiązuje, od niektórych posiadaczy psów się go nie pobiera. I tak, zwolnione są:

d19ppvx

1.     Osoby mające znaczny stopień niepełnosprawności (w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) - z tytułu posiadania jednego psa;

2.     Osoby niepełnosprawne (w rozumieniu przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych), które korzystają z pomocy psa asystującego;

3.     osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa;

4.     podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych – ale pod warunkiem posiadania nie więcej niż dwóch psów

d19ppvx

Jeśli w danej gminie wprowadzono podatek, to właściciel musi psa zarejestrować. Tam, gdzie podatku nie ma, obowiązkowej rejestracji nie prowadzi się.

Psy agresywne trzeba obowiązkowo zgłosić

Co innego, jeśli pies należy do rasy uznawanej za agresywną, bo nie dość, że trzeba jest zgłosić w urzędzie gminy, ale trzeba mieć zezwolenie na ich posiadanie.

Wzór wniosku pobierzemy ze strony urzędu gminy. Należy wpisać na nim swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania) oraz szereg informacji dotyczących zwierzęcia (pochodzenie, rasę, datę urodzenia, płeć, imię, sposób oznakowania) i określić miejsce i warunki, w których pies ma mieszkać. Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 85 zł.

d19ppvx

Rasy psów uznanych za agresywne:

1. Amerykański pit bull terrier,

2. Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin) ,

3. Buldog amerykański,

4. Dog argentyński,

5. Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),

6. Tosa inu,

7. Rottweiler,

8. Akbash dog,

9. Anatolian karabash,

10. Moskiewski stróżujący,

11. Owczarek kaukaski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d19ppvx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19ppvx