Trwa ładowanie...

Podatek VAT. Do końca roku zapłata na rachunek spoza wykazu bez kar

Resort finansów daje podatnikom VAT taryfę ulgową. W sytuacji, gdy pomylą rachunki rozliczeniowe, unikną nieprzyjemnych konsekwencji.
Share
We wrześniu weszły w życie nowe obowiązki dla podatników VAT.
We wrześniu weszły w życie nowe obowiązki dla podatników VAT.Źródło: Materiały prasowe
dklawo7

"W związku z uruchomieniem od 1 września 2019 r. nowego wykazu podatników VAT przypominamy, że obowiązek zapłaty na rachunek wskazany na wykazie podatników VAT wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r." - podano w komunikacie resortu finansów.

Jak podkreślono, dopiero od tego dnia podatnik, podczas zapłaty na rachunek spoza wykazu, musi liczyć się z "negatywnymi konsekwencjami w podatku dochodowym oraz z odpowiedzialnością solidarną w VAT".

Wykaz podatników VAT zawiera informacje o statusie podatnika VAT i numerze jego rachunku rozliczeniowego, otwartego w zawiązku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dzięki temu podatnicy mogą weryfikować informacje o swoich kontrahentach, w ostatnich pięciu latach.

dklawo7

Obejrzyj: Kij i marchewka dla przedsiebiorców. "Nie możemy sobie pozwolić, by państwo było oszukiwane"

Resort przypomniał, że obecnie podatnicy mają czas, aby poznać zasady funkcjonowania wykazu podatników VAT, sposób wyszukiwania danych o swoich kontrahentach, a także "zweryfikować aktualność swoich danych i sprawdzić, czy ich rachunki widnieją w wykazie".

Czytaj: Puste faktury wciąż problemem. Ale ich liczba spada

Jeśli podatnik stwierdzi, że na wykazie nie ma informacji o jego rachunku, wówczas, jak napisano, powinien sprawdzić, czy: "zgłosił do urzędu skarbowego swój rachunek oraz czy zgłoszony rachunek jest rachunkiem rozliczeniowym lub rachunkiem w SKOK otwartym w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą".

Dowiedz się: Wyłudzenia VAT. CBA i CBŚP zatrzymało siedem osób

Błędy należy zgłaszać do m.in. do właściwych dla siebie urzędów skarbowych lub na adres skrzynki e-mailowej WykazPodatnikow@mf.gov.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dklawo7

Podziel się opinią

Share
dklawo7
dklawo7