Trwa ładowanie...

Podatki nie wzrosną? Zatem dlaczego w 2021 r. zapłacimy kilkaset złotych więcej?

Rząd z jednej strony zapewnia, że podatki nie wzrosną. Ale z drugiej już wiadomo, że przeciętna polska rodzina zapłaci w przyszłym roku kilkaset złotych więcej różnych danin. Części z nich nie da się uniknąć.

Minister finansów Tadeusz Kościński nieraz zapewniał, że podatki nie wzrosną.Minister finansów Tadeusz Kościński nieraz zapewniał, że podatki nie wzrosną.Źródło: PAP, fot: PAP/Adam Warżawa, Adam War¿awa
d389aaw
d389aaw

Za co zapłacimy więcej? Nad tym pochylił się dziennik "Fakt", który oszacował wzrost wydatków na kilkaset złotych rocznie.

Abonament RTV

Wzrośnie on po raz pierwszy od 6 lat. Co ciekawe - politycy różnych obozów (w tym PiS) już nieraz zapowiadali jego zniesienie. Nie dość, że abonament nie zniknie, to jeszcze wzrośnie. Za telewizor lub radio i telewizor zapłacimy 1,80 zł więcej. Miesięczna opłata za samo radio wzrośnie o 50 groszy, z 7 do 7,50 zł. Opłata za telewizor lub radio i telewizor będzie po podwyżce wynosić 24,50 zł.

Rząd podniesie podatki? "Załamanie kursu złotego to jedyny powód"

Abonament rtv ma płacić każdy, kto posiada odbiornik radiowy, czy to w domu, czy w aucie oraz telewizyjny. I to niezależne od tego, czy się z niego korzysta, czy nie.

Składki ZUS

Wzrosną, jak co roku. Oczywiście dotknie to przede wszystkim osób pracujących na własny rachunek, ale trzeba pamiętać, że w Polsce mamy ok. 2 mln małych firm. Składki podstawowe zdrożeją o 7,36 zł i sięgną 1076,50 zł. Do tego dochodzi składka zdrowotna, która prawdopodobnie zostanie wyceniona na 370 zł miesięcznie. W efekcie komplet składek będzie droższy o 15 złotych miesięcznie - 180 złotych rocznie.

d389aaw

Opłata cukrowa

Każdy litr napoju słodzonego cukrem lub słodzikiem będzie obłożony daniną w wys. 50 groszy. Opłata będzie jeszcze wyższa (o kolejne 10 gr), jeśli w napoju będzie kofeina. Co ciekawe, podatek dotknie też tzw. małpek - butelek wysokoprocentowych alkoholi o poj. do 300 ml. Budżet ma się na tym wzbogacić o 3,2 mld zł rocznie. Jak wylicza "Fakt", 4-osobowa rodzina straci na tym 300 złotych rocznie.

Opłata mocowa

Miała obowiązywać od początku października, ruszy jednak z początkiem 2021 roku. Ile wyniesie? Średnio 10 złotych miesięcznie, czyli 120 złotych rocznie.

d389aaw

To tzw. pewniaki. Ale są też projekty, jak podatek od deszczu - gdyby wszedł w życie, opłata objęłaby więcej podmiotów niż teraz. W założeniu mieliby zostać nim objęci właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 600 m kw., na których istnieje lub powstanie zabudowa, która wyłączy więcej niż 50 proc. "powierzchni biologicznie czynnej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d389aaw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d389aaw