Trwa ładowanie...

Podatnicy coraz chętniej rozliczają się przez Internet

Więcej osób będzie mogło złożyć zeznanie za 2010 r., nie wychodząc z domu.

Podatnicy coraz chętniej rozliczają się przez InternetŹródło: Jupiterimages
d2dw1oc
d2dw1oc

Na wczorajszej konferencji Ministerstwa Finansów i firmy PricewaterhouseCoopers przedstawiony został raport dotyczący systemu E-Deklaracje.
– Skupiliśmy się na osobach, które rzeczywiście mogą być nim zainteresowane. Dlatego przepytaliśmy podatników w wieku do 40 lat, którzy mają stały dostęp do Internetu i średnie lub wyższe wykształcenie – wyjaśniła Katarzyna Czarnecka-Żochowska, partner w PricewaterhouseCoopers.

System się podoba

Respondenci dobrze ocenili system E-Deklaracje: 78 proc. uznało go za przejrzysty lub akceptowalny. Zdecydowana większość (73 proc.) osób, które wysłały deklarację przez Internet, poświęciła na to nie więcej niż 20 minut. To oznacza, że system jest przyjazny dla użytkowników.

A co się respondentom nie podobało? Aż 41 proc. miało problemy z odnalezieniem zeznania z poprzedniego roku (wynikająca z niego kwota przychodu jest niezbędna przy weryfikacji użytkownika). Inne uciążliwości to konieczność składania pisemnego upoważnienia przez jednego z małżonków przed przesłaniem wspólnego PIT oraz brak możliwości składania za pośrednictwem sieci formularza NIP-3.
Niektóre z tych problemów zostaną rozwiązane.

Będzie łatwiej

– Za 2008 r. tylko 390 osób złożyło zeznanie roczne przez Internet. Rok później było już ich 76 tys., a w tym roku z możliwości tej skorzystało 320 tys. podatników. Liczba ta z pewnością będzie rosła (84 proc. respondentów ma taki zamiar). Tym bardziej że już przy rozliczaniu dochodów osiągniętych w 2010 r. podatnicy skorzystają z kolejnych ułatwień – zapowiedział Jarosław Wyszyński, zastępca dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej MF. Wyjaśnił, że przez Internet będzie można złożyć PIT-28, czyli np. rozliczyć ryczałt od najmu. Przewidziane są także ułatwienia dla osób opłacających kartę podatkową. Polegają na możliwości składania drogą elektroniczną PIT-16, PIT-16A i PIT-19A. Planowane jest także umożliwienie złożenia wspólnego zeznania przez małżonków bez wcześniejszego przesłania pełnomocnictwa.
– Ponadto będzie można przesłać przez Internet korekty – dodał Maciej Grabowski, wiceminister finansów.

d2dw1oc

To niejedyne ułatwienia, które chce wdrożyć Ministerstwo Finansów. Już niedługo podatnicy rzadziej będą odwiedzać urzędy skarbowe w celu uzyskania zaświadczeń.
– Pracujemy nad systemem informatycznego udostępniania informacji przez administrację podatkową. Oznacza to, że np. osoba ubiegająca się o pomoc społeczną nie będzie musiała przedstawiać dokumentów o swoich dochodach. Pracownik ośrodka pomocy społecznej będzie miał bowiem dostęp do tych informacji – wyjaśnił Jarosław Wyszyński. MF dąży także do uproszczenia formularzy PIT.

– Gdy zakończymy prace, podatnik będzie podawał tylko imię, nazwisko, NIP i PESEL. Będzie to jednak możliwe dopiero w momencie, gdy 401 lokalnych rejestrów podatników zostanie zastąpionych przez jeden centralny. Do tego momentu niezbędne będzie wskazywanie miejsca zamieszkania – poinformował Jarosław Wyszyński.

Resort finansów nie planuje natomiast uproszczeń w przysyłaniu deklaracji VAT.
– Dla przedsiębiorców wymóg stosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego nie powinien być barierą w rozliczaniu się przez Internet. To dlatego, że i tak muszą go posiadać do rozliczenia z ZUS – wyjaśnił Maciej Grabowski.

Konrad Piłat
Rzeczpospolita

d2dw1oc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dw1oc