Trwa ładowanie...

Podaż próbuje rozwinąć skrzydła

Po imponującym początku tygodnia rynek giełdowy w Warszawie spuścił nieco z tonu, w efekcie czego początek środowej sesji przyniósł kontynuację wtorkowego cofnięcia głównych indeksów GPW. Tym samym nasi inwestorzy dostosowali się do korekcyjnego klimatu na czołowych parkietach w Europie.

Podaż próbuje rozwinąć skrzydłaŹródło: Thinkstockphotos
d3mfsdk
d3mfsdk

Skala cofnięcia nie była jednak zbyt dotkliwa i nie przekroczyła o poranku w najniższym miejscu jednego procenta. W miarę upływu czasu opór sprzedających zdawał się słabnąć, co wykorzystał popyt i próbował odrobić nawet całość porannych strat. Ujemny bilans amerykańskich indeksów na początku sesji tym razem okazał się czynnikiem, który ostatecznie jednak przesądził o negatywnym bilansie całego dnia w Warszawie. Przy obrotach na poziomie 850 milionów złotych WIG oraz WIG20 straciły odpowiednio 0,73% i 0,83%.

W korekcie notowania rozpoczęła zdecydowana większość spółek z WIG20, przy czym uwaga graczy skupiała się dzisiaj szczególnie na walorach PKNOrlen (-0,9%). Koncern paliwowy podał przed sesją wyniki kwartalne, które choć przekroczyły rynkowe oczekiwania, to okazały się wyraźnie słabsze od ubiegłorocznych. W efekcie kurs utrzymywał się od startu na minusach i spadkiem ten dzień zakończył. W lepszym stylu dzień zakończyły z kolei walory TPSA (1,6%). Spółka wczoraj wyraźnie zaskoczyła rynek wynikami, które wzmocnione nadziejami na wyższą dywidendę pozwoliły przed południem na kontynuację wczorajszej wspinaczki kursu. Wygląda na to, że instytucje finansowe zaczynają co do telekomu zmieniać zdanie, a zagrożenie możliwą korektą tym bardziej przysparza amatorów na dużą, defensywną, płacącą dywidendę spółkę. Ponadto uwagę graczy mogła zwrócić solidna korekta wyceny BHW (-3,7%), który zapowiedział zwolnienia grupowe i przebudowę sieci oddziałów. Słabszy klimat udzielił się również akcjom Pekao (-3,2%), Tauronu
(-2,8%), PGNIG (-2%), KGHM-u (-1,9%), Kernela (-2%), Synthosu (-1,8%) i JSW (-1,4%). Spadkom oparły się natomiast akcje między innymi: Lotosu (1%), Asseco Polska (1%) oraz PZU (0,6%).

Na szerszym rynku poranne rozczarowanie przyniosły wyniki kwartalne Budimexu (2,6%), który zanotował proporcjonalny spadek na poziomie zarówno przychodów jak zysków. Wśród najmniejszych spółek sporą zmiennością cen swoich akcji cechowały się dzisiaj między innymi Prima Moda (21%), Yawal (15%), Mostostal Warszawa (5%), Rawplug (4%), Silvano (9%), a także Cormay (-7,3%), Hygienika (-6,5%), Bytom (-6,4%), Sfinks (-4,8%) oraz Faramcol (-3%).

Spadkowy charakter sesji wydaje się naturalnym zachowaniem, biorąc pod uwagę ostatnie dynamiczne zwyżki. Trudno jednak jak na razie ocenić, czy obserwowane cofnięcie ma charakter rozwojowy i potencjał do stania się korektą wyższego rzędu, a nie tylko kilkudniowym zatrzymaniem zwyżki. Wysokie poziomy wskaźników technicznych wskazują na rosnące wykupienie rynku i niebezpieczeństwo wzrostowego przesilenia. Może to oznaczać, że przed nami jednak nieco dłuższy okres schłodzenia koniunktury. Najbliższe wsparcie dla barometru blue chipów to strefa 2480-2510 punktów, choć do zatrzymania spadków mogłoby dojść dopiero w rejonie 2420-2440 punktów. W przypadku indeksu WIG celem podaży powinno być obecnie przetestowanie rejonu 51900 punktów, ale nie można wykluczyć rozpędzenia wskaźnika w rejon 50500-51000 punktów.

d3mfsdk

Paweł Kubiak

makler DM BZ WBK S.A.

| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3mfsdk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mfsdk