Trwa ładowanie...
d2g4dt9

Podaż zboża ze żniw powoduje spadki cen

25.8.Warszawa (PAP) - Na przeważającym obszarze kraju żniwa są na
ukończeniu. Rosnąca w miarę postępujących zbiorów podaż zbóż
spowodowała pogłębienie spadku ich cen w skupie -...

d2g4dt9
d2g4dt9

25.8.Warszawa (PAP) - Na przeważającym obszarze kraju żniwa są na ukończeniu. Rosnąca w miarę postępujących zbiorów podaż zbóż spowodowała pogłębienie spadku ich cen w skupie - wynika z analizy ministerstwa rolnictwa.

ZBOŻA

W dniach 11-17.08 za pszenicę konsumpcyjną przeciętnie płacono 586 zł/t, tj. o 3,7 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu, o 25 proc. mniej niż przed miesiącem oraz o blisko 15 proc. mniej niż rok wcześniej.

Cena żyta konsumpcyjnego w analizowanym tygodniu ukształtowała się na poziomie 472 zł/t, tj. o 6,9 proc. niższym niż tydzień wcześniej, o prawie 35 proc. niższym niż przed miesiącem i o 21 proc. niższym niż w analogicznym tygodniu ub.r.

d2g4dt9

Jęczmień paszowy potaniał w tym czasie do 525 zł/t. Była to cena o 2,3 proc. niższa niż w poprzednim tygodniu, o prawie 17 proc. niższa niż miesiąc wcześniej i o ponad 15 proc. niższa niż przed rokiem.

MIĘSO

Od początku sierpnia ceny skupu żywca wieprzowego spadają. Według danych ministerstwa rolnictwa wádniach 11-17.08. za trzodę chlewną płacono 4,51 zł/kg (bez VAT), tj. o 2,1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o 1 proc. mniej niż przed miesiącem. Jednak w odniesieniu do notowań sprzed roku żywiec ten był droższy o 6 proc.

Żywiec wołowy w ciągu tygodnia podrożał w skupie o 1,1 proc.. Dostawcy otrzymywali za niego średnio 4,13 zł/kg (bez VAT), tj. nieznacznie więcej (o 0,4 proc.) niż przed miesiącem, ale o ponad 1 proc. mniej niż rok wcześniej.

d2g4dt9

Wzrost cen odnotowano także wáprzypadku kurcząt typu brojler. Zakłady skupujące płaciły za nie 3,30 zł/kg (bez VAT), tj. o 1 proc. więcej niż wápoprzednim tygodniu i o 2,6 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. W odniesieniu do notowań sprzed roku drób ten był nieco tańszy (o 0,5 proc.).

W analizowanym tygodniu na niskim poziomie ukształtowały się ceny indyków. Żywiec ten skupowano po 3,93 zł/kg (bez VAT), tj. o 1,5 proc. taniej niż wápoprzednim tygodniu. Cena ta była o blisko 5 proc. niższa niż przed miesiącem i o 12,5 proc. niższa niż rok wcześniej.

MLEKO

Istotny spadek cen odnotowano wáprzypadku mleka odtłuszczonego wáproszku. W analizowanym okresie wyniosły one średnio 7,33 zł/kg (bez VAT), tj. o 3 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie były one o 5 proc. niższe niż przed miesiącem i o ponad 47 proc. niższe niż rok wcześniej. (PAP)

map/ gor/

d2g4dt9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g4dt9