Trwa ładowanie...

Podkarpacie dostało ok. 7 mld zł z programu Infrastruktura i Środowisko

Ok. 7 mld zł otrzymało województwo podkarpackie w latach 2007-2013 z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Za te pieniądze wybudowano m.in. nowy terminal na lotnisku w Jasionce oraz autostradę A4.

Share
Podkarpacie dostało ok. 7 mld zł z programu Infrastruktura i ŚrodowiskoŹródło: Thinkstockphotos
d4j3lnc

Zdaniem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, region zmienia się wraz z funduszami europejskimi na lepsze. Jako przykład podał port lotniczy w podrzeszowskiej Jasionce.

- Tam najlepiej widać, jak olbrzymie zmiany nastąpiły dzięki środkom m.in. z programu Infrastruktura i Środowisko. Lotnisko to okno na świat, ale też miejsce, przez które postrzegany jest potencjał regionu. Każda złotówka, każde euro wydane na Podkarpaciu procentują i przyczyniają się do wzmocnienia gospodarki regionu - podkreślił.

Za pieniądze unijne w Jasionce wybudowano w 2012 r. nowy terminal pasażerski. Kosztował on ponad 102 mln zł, z tej kwoty ponad 37 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko.

d4j3lnc

Inną dużą inwestycją dofinansowaną z POIiŚ była rozbudowa podziemnego magazynu gazu w Strachocinie. Magazyn po powiększeniu o 180 mln m sześc. może pomieścić obecnie 330 mln m. sześc. gazu. Cała inwestycja kosztowała ponad 489 mln zł, z tej kwoty dofinansowanie stanowiło prawie 70 mln zł.

Dzięki unijnemu wsparciu na Podkarpaciu wybudowano również autostradę A4. Tylko odcinek tej trasy z Tarnowa do Rzeszowa kosztował ponad 5,2 mld zł, a unijne dofinansowanie wyniosło 3,5 mld zł. W ramach tych środków wybudowano także odcinek drogi ekspresowej S19 od Rzeszowa do Świlczy.

Marszałek zwrócił uwagę, że nie tylko duże projekty były realizowane w regionie z udziałem unijnego wsparcia. "Były też mniejsze projekty, ale równie potrzebne. Chociażby w zdrowie - powstały np. szpitalne oddziały ratunkowe, zakupiliśmy też ambulanse do szpitali czy wybudowaliśmy przyszpitalne lądowiska dla helikopterów. To są inwestycje mniejsze, ale bardzo ważne i nie można mówić o ich hierarchizacji, albowiem każda odnosi się do innej sfery i dziedziny życia" - zaznaczył.

Wśród takich projektów marszałek wymienił także m.in. budowę Rynku Galicyjskiego w parku etnograficznym w Sanoku. W ramach projektu odtworzono centrum małego podkarpackiego miasta z drugiej połowy XIX w. Wokół wybrukowanego "kocimi łbami" liczącego 5,5 tys. m kw. placu rynkowego postawiono 26 drewnianych budynków. Są m.in. karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklep, trafika-monopol, warsztat ślusarsko-kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Realizacja projektu kosztowała ponad 20 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniosła prawie 12 mln zł.

d4j3lnc

Całkowita wartość wszystkich projektów realizowanych na Podkarpaciu z dofinansowaniem z POIiŚ to ok. 13 mld zł. W ocenie Ortyla, wszystkie projekty były ważne i wpłynęły na rozwój województwa. - A kolejne pieniądze, o które będziemy się starać do 2020 r., umocnią naszą pozycję i umożliwią realizowanie dalszych inwestycji - ocenił marszałek.

d4j3lnc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j3lnc
d4j3lnc