Podkarpackie będzie współpracować z izbą gospodarczą z Miami

Organizacja spotkań biznesowych, konferencji i misji gospodarczych - m.in. takich zadań dotyczy umowa podpisana w piątek między samorządem województwa podkarpackiego a Latynoamerykańską Izbą Handlową w Stanach Zjednoczonych (CAMACOL) z Miami.

03.10.2014 17:15

CAMACOL to największa i jedna z najbardziej wpływowych organizacji gospodarczych w USA, promująca międzynarodową współpracę handlową m.in. z krajami Ameryki Łacińskiej. Zrzesza kilkadziesiąt izb gospodarczych oraz współpracuje z hrabstwem Miami Dade i władzami stanowymi Florydy.

Przewodniczący CAMACOL Wifredo Gort powiedział podczas uroczystości w Rzeszowie, że dzięki tej umowie Polska otrzymuje możliwość handlu nie tylko z USA, ale także z ponad 20 krajami Ameryki Łacińskiej, które są skupione w izbie.

Dodał, że będzie lobbował za jak najszybszym otwarciem połączenia cargo między lotniskami w podrzeszowskiej Jasionce a Miami. "Zaraz po powrocie spotkam się z władzami portu w Miami i zapytam ich - czego brakuje, aby takie połączenie uruchomić. Macie dobre towary, są tu młodzi, utalentowani ludzie otwarci na świat - o tych rzeczach w USA nie wiemy. A na takim połączeniu zyskają wszyscy" - podkreślił Gort.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl zaznaczył, że umowa z CAMACOL znacznie przybliża otwarcie połączenia cargo z Miami. "Umowa z potężną i wpływową izbą gospodarczą jest dla nas bardzo ważna. Cieszymy się z tego porozumienia, które otwiera nam dalszą współpracę na polu eksperckim" - powiedział marszałek.

Ortyl dodał, że jest szansa, by jeszcze w tym roku odbył się pierwszy nieregularny kurs cargo na trasie z portu Rzeszów-Jasionka do Miami. "Mamy wiele firm skupionych w Dolinie Lotniczej, które wysyłają swoje towary do USA, prowadzimy też rozmowy z producentami owoców i warzyw z naszego województwa i świętokrzyskiego"- powiedział marszałek.

Nawiązując do tej ostatniej kwestii kierowniczka Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu RP w Nowym Jorku Sabina Klimek powiedziała, że zakończył się pierwszy etap procedury dopuszczenia polskich jabłek na rynek amerykański.

"Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa już złożyła pierwsze dokumenty do swojego amerykańskiego odpowiednika przy Departamencie Rolnictwa USA. Optymistycznie myślę, że za rok rynek amerykański może być już otwarty na polskie jabłka" - dodała.

Podpisanie memorandum o współpracy między Podkarpaciem a CAMACOL było jednym z punktów polsko-amerykańskiej konferencji gospodarczej, która odbyła się w piątek w Rzeszowie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)