Trwa ładowanie...
d26eaiy
09-03-2016 07:25

Podkarpackie/ Blisko 16,5 mln sadzonek trafi do lasów ze szkółek hodowlanych

Blisko 16,5 mln sadzonek trafi w tym roku do lasów Podkarpacia ze szkółek hodowlanych prowadzonych przez Lasy Państwowe. "Dominują sadzonki jodły i buka" - powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

d26eaiy
d26eaiy

W ocenie leśnika, warunki pogodowe w tym roku sprawiły, że prace zalesieniowe i odnowieniowe w nadleśnictwach nizinnych Podkarpacia już trwają od co najmniej kilkunastu dni. "Aktualnie prace rozpoczynają się także w nadleśnictwach górskich, gdzie śniegu tej zimy również nie było za wiele" - zaznaczył Marszałek.

Jak zauważył, większość sadzonek trafia do lasów państwowych, ale spora ich część zostanie posadzona też na prywatnych gruntach, przeznaczonych do zalesień czy uzupełnień na istniejących już uprawach.

Tegoroczny plan odnowień i zalesień w lasach Podkarpacia zakłada obsadzenie nowego lasu na powierzchni ponad 1,62 tys. ha.

Na 111 ha szkółek leśnych prowadzonych przez krośnieńską Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych rośnie 46,7 mln sadzonek. Spośród nich 15,2 mln stanowią sadzonki jodły, 11,5 - buka, 8,82 - dębu i 6,8 mln - sosny.

d26eaiy

"Pierwsze dwa gatunki dominują w górskiej części regionu, natomiast dąb i sosnę najczęściej można spotkać na terenach nizinnych Podkarpacia" - dodał Marszałek.

Leśnicy podkarpaccy od lat preferują naturalne odnawianie się lasu, dokonując cięć prześwietlających i odsłaniających młode pokolenie drzew. W ten sposób odnawia się przede wszystkim lasy jodłowe i bukowe, zwłaszcza te położone na pogórzach.

W tym roku przewiduje się też uznanie 400 hektarów odnowień naturalnych, jako przyszłościowe. Z kolei w 2015 r. za takie uznano 1112 ha upraw z odnowień naturalnych.

Krośnieńska RDLP nadzoruje 26 nadleśnictw, które gospodarują na powierzchni 418 tys. ha.

Lesistość w południowo-wschodniej Polsce wynosi 37 proc. Od zakończenia drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc., co sprawia, że region jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.

d26eaiy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26eaiy