Trwa ładowanie...
d4i5roi
d4i5roi
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Podkarpackie/ Do końca września potrwa budowa szerokopasmowego internetu

Do końca września br. powinna zakończyć się budowa ponad 2 tys. km sieci szerokopasmowego internetu na Podkarpaciu. Inwestycja kosztować będzie prawie 322 mln zł. W znacznym stopniu dofinansowana jest z budżetu UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4i5roi

Projekt budowy szerokopasmowego internetu jest realizowany w pięciu województwach Polski wschodniej, oprócz Podkarpacia również w woj.: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i świętokrzyskim.

Na Podkarpaciu budowa sieci internetowej rozpoczęła się późno (umowa z wykonawcą podpisana została we wrześniu 2013 r.) i istniało zagrożenie, że projektu nie uda się rozliczyć do końca tego roku - a tego wymagają unijne przepisy.

Jak poinformował PAP rzecznik marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko, wszystko wskazuje jednak na to, że projekt będzie zrealizowany zgodnie w wyznaczonym terminie, czyli do końca września br.

d4i5roi

"Współpraca z wykonawcą sieci układa się prawidłowo, obu stronom - samorządowi województwa, jak i realizatorowi - zależy na jak najlepszym i terminowym zakończeniu budowy. Obecnie nie istnieje ryzyko nieplanowego rozliczenia projektu. Wszystko realizowane jest zgodnie z założonymi terminami" - dodał.

Wykonawcą podkarpackiej części inwestycji są Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (ORSS), które są platformą inwestycyjną, powołaną przez spółki Hawe, Alcatel-Lucent Polska i Orange Polska. Zgodnie z umową wykonawca ma zaprojektować, wybudować i będzie również świadczył usługi na nowo wybudowanej sieci szerokopasmowej.

W sumie na Podkarpaciu powstanie 2013 km sieci światłowodowej oraz ponad 200 tzw. węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych na obszarach uznanych do tej pory za nieopłacalne dla takich inwestycji.

Jak zaznaczył Leyko, dotychczas wykonanych zostało 61 proc. zaplanowanych prac. Podkreślił, że wybudowana sieć umożliwi uzyskanie szerokopasmowego dostępu do internetu ponad 90 proc. mieszkańców regionu. "Znikną praktycznie obszary nazywane do tej pory +białymi plamami+" - powiedział.

d4i5roi

Wykonawca sieci, czyli ORSS, będzie również jej operatorem. Jak wyjaśnił Leyko, oznacza to, że w imieniu woj. podkarpackiego spółka będzie obsługiwała tzw. operatorów ostatniej mili, którzy będą mogli doprowadzić internet do poszczególnych gospodarstw domowych. "Obecnie trwają prace związane z ustalaniem cennika usług telekomunikacyjnych dla operatorów ostatniej mili" - dodał rzecznik.

Wartość podkarpackiego projektu to prawie 322 mln zł, z czego 249 mln pochodzi z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej.

d4i5roi

Podziel się opinią

Share

d4i5roi

d4i5roi