Trwa ładowanie...
d2h3x39
09-06-2016 08:25

Podkarpackie/ Inwentaryzują zasoby przyrodnicze lasów

Na 1800 czteroarowych działkach w 10 nadleśnictwach Podkarpacia rozpoczęła się w czwartek inwentaryzacja zasobów przyrodniczych lasów tego regionu. Przedsięwzięcie, w którym uczestniczy 90 specjalistów z różnych dziedzin, potrwa do połowy lipca.

Share
d2h3x39

"Projekt odbywa się w pełni sezonu wegetacyjnego. Chcemy szczegółowo oszacować walory przyrodnicze naszych lasów. Na każdej z wyznaczonych powierzchni zostaną m.in. zarejestrowane, sfotografowane i opisane wszystkie występujące tam rośliny, owady, opisane zostanie szczegółowo siedlisko, przeprowadzone będą badania glebowe" - powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Jak dodał dzięki tym badaniom "leśnicy chcą uzyskać odpowiedź na pytanie, z jaką różnorodnością biologiczną mamy do czynienia i jak ją chronić metodami zrównoważonej gospodarki leśnej". "Po zakończeniu inwentaryzacji wybrane powierzchnie leśne będą stale monitorowane" - zaznaczył.

Inwentaryzacja według jednolitej metodyki przeprowadzana jest w nadleśnictwach: Bircza, Brzozów, Dynów, Dukla, Jarosław, Kańczuga, Kołaczyce, Krasiczyn, Oleszyce i Sieniawa. Obejmuje lasy rosnące na terenach podgórskich i górskich.

"Korzystamy z doświadczeń zdobytych przez leśników w trakcie niedawnej inwentaryzacji zasobów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Robimy to jednak na znacznie większą skalę i przy większym zróżnicowaniu siedliskowym. Zdobyte u nas doświadczenia będą z kolei wykorzystane w przyszłości w całych polskich lasach" - zauważył Marszałek.

d2h3x39

Krośnieńska RDLP nadzoruje 26 nadleśnictw, które gospodarują na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość w południowo-wschodniej Polsce wynosi 38 proc. Od zakończenia drugiej wojny światowej wzrosła ona niemal o 50 proc., co sprawia, że region jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.

Średni roczny przyrost w drzewostanach południowo-wschodniej Polski wynosi prawie 10 m sześc. na jeden hektar. "Natomiast zasobność naszych lasów osiągnęła 300 m sześc. na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce; przeciętna krajowa to 262 m sześc. na jeden hektar. Z kolei średni wiek drzewostanu wynosi 74 lata i jest o 12 lat wyższy niż średnia dla Polski" - przypomniał rzecznik.

Blisko 30 proc. podkarpackich lasów stanowią drzewostany posadzone 50-60 lat temu na gruntach porolnych.

Lasy Podkarpacia są także ostoją dzikiej zwierzyny. Żyje tutaj m.in. 344 żubry, 200 niedźwiedzi, 565 wilków, 255 rysi, 196 żbików oraz 9,6 tys. bobrów. W południowo-wschodniej Polsce bytuje też m.in. blisko 10 tys. jeleni, 36 tys. saren, 7,9 tys. dzików oraz prawie 340 łosi.

d2h3x39
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h3x39
d2h3x39