Trwa ładowanie...
d19xa7u

Podkarpackie/ Ponad 90 osób znalazło pracę w fabryce mebli w Jaśle

Prawie 120 mln zł kosztowała budowa fabryki mebli Grupy Nowy Styl w Jaśle (Podkarpackie). Dzięki niej chcemy być wkrótce największym producentem meblarskim w Europie - powiedział w czwartek podczas uroczystego otwarcia fabryki prezes Grupy Adam Krzanowski.

Share
d19xa7u

Meble wytwarzane na Podkarpaciu trafią do 100 krajów na całym świecie. W fabryce zatrudnionych zostało ponad 90 osób. Firma zamknęła fabrykę mebli w pobliskim Krośnie, ale - jak podkreślił Krzanowski - nikt z pracowników nie stracił pracy. "Wszyscy przeszli do nowego zakładu" - dodał.

W nowej fabryce produkowane będą nie tylko meble według standardowych, katalogowych wzorów i wymiarów, ale także według indywidualnych zamówień klientów. Wszystko odbywać się będzie na jednej linii produkcyjnej, która składa się z 64 maszyn. Co siedem sekund z linii będzie schodził jeden element, każdy może mieć inny kształt. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań czas realizacji indywidualnego zamówienia nie będzie różnił się od czasu realizacji zamówień standardowych.

Krzanowski zaznaczył, że dzięki tej nowej fabryce Grupa chce zostać liderem na rynku meblarskim w Europie. Obecnie jest czwartym producentem mebli na tym kontynencie.

d19xa7u

"To nie jest cel sam w sobie, ale chcemy to zrobić mądrze. Jednym z kroków do jego osiągnięcie będą też przejęcia firm z branży meblowej w Europie. Obecnie prowadzimy dość zaawansowane rozmowy z dwoma podmiotami, ale nie mogę zdradzać szczegółów" - powiedział.

Grupa do tej pory przejęła dwie niemieckie firmy oraz jedną w Turcji i Holandii.

Przedstawiciele Grupy na każdym kroku podkreślali, że u podstaw wybudowania tej fabryki leżała innowacyjność. Jednym z jej elementów jest m.in. laserowe okleinowanie obrzeży czy zastąpienie lakierów poliuretanowych lakierami wodorozcieńczalnymi, które są utwardzane promieniowaniem UV.

W nowym zakładzie wprowadzono również rozwiązania pozwalające ograniczyć zużycie energii i wody oraz zminimalizować ilość powstających przy produkcji odpadów.

d19xa7u

W jasielskiej fabryce produkowane będą też nowe rodzaje mebli - wykonane z płyty komórkowej, która zawiera znacznie mniej formaldehydu niż standardowa płyta wiórowa. Dzięki zastosowaniu nowej płyty meble będą nie tylko ekologiczne, ale również o ok. 60 proc. lżejsze niż te z płyty wiórowej.

Cały proces od zmagazynowania płyt do wycięcia gotowych półfabrykatów odbywa się bez udziału człowieka. Pracownicy "pojawiają" się dopiero przy montażu, pakowaniu i wysyłce produktów.

Krzanowski dodał, że w fabryce nie ma magazynu gotowych produktów. "Wszystkie meble, które znajdują się na linii produkcyjnej są już sprzedane" - powiedział.

Koszt budowy i wyposażenia fabryki, której powierzchni wynosi 24 tys. m kw to prawie 120 mln zł, z tej kwoty blisko 40 mln zł stanowi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

d19xa7u

Grupa Nowy Styl to czwarty największy producent mebli biurowych i krzeseł w Europie. W portfolio Grupy znajduje się kilka marek produktowych, m.in.: Nowy Styl, BN Office Solution i Forum Seating. Prawie 85 proc. sprzedaży Grupy trafia na eksport do 100 krajów. Firma posiada 19 własnych oddziałów na całym świecie oraz fabryki w Polsce, Niemczech, Rosji i na Ukrainie. Zatrudnia ponad 6,1 tys. osób; z tej liczby w Polsce pracuje ok. połowa.

d19xa7u

Podziel się opinią

Share
d19xa7u
d19xa7u