Trwa ładowanie...
dmquy05
03-11-2015 14:45

Podlaskie/ 50 mln zł z UE na inwestycje w energię odnawialną

50 mln zł z UE jest do zdobycia w Podlaskiem w ogłoszonym przez urząd marszałkowski w Białymstoku konkursie na inwestycje wykorzystujące alternatywne źródła energii. O pieniądze mogą się m.in. ubiegać rolnicy, przedsiębiorcy, samorządy.

Share
dmquy05

Wnioski będzie można składać do urzędu marszałkowskiego od 30 listopada do 30 grudnia. Konkurs ogłoszono już teraz, by zainteresowani zdobyciem dotacji mogli się do niego odpowiednio przygotować - poinformował we wtorek PAP urząd. Rozstrzygnięcie planowane jest na kwiecień 2016 r.

Pieniądze pochodzą z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Dotację można m.in. dostać na budowę nowych lub zwiększenie mocy już istniejących instalacji produkujących energię z biomasy, słońca, wiatru, wody czy też wykorzystujących do celów energetycznych biomasę lub energię geotermalną. Chodzi też o przyłącza tych instalacji do sieci energetycznej dystrybucyjnej i przesyłowej.

Oprócz rolników, mikro, małych i średnich firm( nie zajmujących się produkcją energii) i samorządów o dotacje mogą się także ubiegać organizacje pozarządowe, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, ale też np. kościoły i związki wyznaniowe.

Można też np. starać się o dotacje na produkcję biokomponentów i biopaliw z odpadów i pozostałości z produkcji rolniczej oraz przemysłu rolno-spożywczego.

dmquy05

"Należy jednak pamiętać, że do konkursu mogą być zgłaszane tylko projekty zakładające sprzedaż energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych. Chodzi o to żeby, po pierwsze, zwiększyć wykorzystanie zielonej energii w naszym regionie, a po drugie, uniezależnić się od importu energii" - podkreślił rzecznik marszałka województwa podlaskiego Paweł Staniurski.

Władze województwa wielokrotnie wcześniej podkreślały, że chcą dofinansować inwestycje w tzw. zieloną energię, które będą realizować na miejscu mieszkańcy województwa, by to oni byli właścicielami tych źródeł energii, a nie np. zewnętrzni inwestorzy.

"Takie podejście, nazywane też +rewolucją energetyczną+ ma przynieść korzyści całemu regionowi, a także samym Podlasianom, bo mamy szansę stać się właścicielami źródeł energii i na nich zarabiać. Energia odnawialna może być produkowana w małych, zdecentralizowanych wytwórniach prowadzonych przez osoby fizyczne czy podmioty prawne utworzone np. przez mieszkańców, samorządy" - poinformował Staniurski.

W konkursowych warunkach zapisano także m.in, że preferowane będą projekty, w których będzie wykorzystywany surowiec lokalny (odpady z upraw i hodowli) znajdujący się jak najbliżej miejsc, gdzie mają być lokowane inwestycje wykorzystującą energię odnawialną.

dmquy05

Preferowane mają być również mikroinstalacje do wytwarzania energii z biogazu i wykorzystujące energię słoneczną. Zapisano również, że wytwarzane biopaliwa trzeba będzie wykorzystać na własne potrzeby w produkcji rolniczej w gospodarstwie. Nie wchodzi w grę produkcja biopaliw z roślin spożywczych.

W całym nowym RPO na odnawialne źródła energii w Podlaskiem jest przeznaczonych 760 mln zł - poinformował Staniurski. Przypomniał, że w latach 2007-2013 z poprzedniego RPO na alternatywne źródła energii przeznaczono ponad 177 mln zł. Powstały m.in. biogazownie w Siemiatyczach i Michałowie, a 34 gminy zainstalowały na swoim terenie na domach mieszkańców, ale i na budynkach użyteczności publicznej kolektory słoneczne.

dmquy05
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmquy05
dmquy05