Trwa ładowanie...
d447vu9
13-11-2016 11:35

Podlaskie/ 55,1 mln zł z UE na działalność gospodarczą na wsi

Wspieranie przedsiębiorczości na wsi, by powstawały nowe miejsca pracy, będzie wsparte w Podlaskiem przez tzw. Lokalne Grupy Działania kwotą 55,1 mln zł z UE. Ruszają konkursy, w których można zdobyć od 50-100 tys. zł na założenie własnej firmy.

d447vu9

Pierwsze Lokalne Grypy Działania (LGD) już ogłosiły konkursy na te dotacje, w najbliższych dniach będą ogłaszane kolejne.

W regionie jest 13 takich grup oraz jedna grupa rybacka, która jest finansowana z innego funduszu.

LGD zajmują określony obszar, mają status stowarzyszeń. Wszystkie opracowały wcześniej swoje lokalne strategie rozwoju, które są teraz realizowane.

Pieniądze na przedsiębiorczość na wsi pochodzą z dwóch programów: Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podlaskiego na lata 2014-20. Jak wcześniej podkreślały samorządowe władze województwa podlaskiego, Podlaskie jest jednym z dwóch regionów (obok Kujawsko-Pomorskiego), które zdecydowało się na dodatkowe wsparcie przedsiębiorczości na wsi i przeznaczyło pieniądze na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym.

d447vu9

55,1 mln zł to łączna kwota z obu tych programów (PROW i RPO) na przedsiębiorczość na wsi (na zakładanie działalności i na rozwój firm już istniejących), którą dysponują Lokalne Grupy Działania - poinformowała PAP Urszula Wojszel, wicedyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Każda grupa ustala samodzielnie wysokość dotacji od 50-100 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

W grudniu konkurs ogłosi LGD Fundusz Biebrzański, który skupia 11 gmin. Prezes tej Grupy, burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel powiedział PAP, że pieniądze na przedsiębiorczość na podlaskiej wsi są bardzo potrzebne.

"Rozwój przedsiębiorczości, nowe miejsca pracy - to jest bardzo ważny temat. Na tzw. ścianie wschodniej potrzebujemy tego typu wsparcia, dlatego że obszary wiejskie ubożeją" - mówił Matyskiel. Dlatego, jego zdaniem, pomoc w rozwijaniu przedsiębiorczości, wspieraniu działalności pozarolniczej na wsi jest priorytetem.

Fundusz Biebrzański konkurs na dotacje na działalność gospodarczą ogłosi w grudniu. W tej LGD premia na założenie własnej firmy wynosi 60 tys. zł. W pierwszym konkursie na dotacje LGD Fundusz Biebrzański przyzna 12 dotacji po 60 tys. zł każda, w 2017 r. będzie 13 takich dotacji. W 2017 r. będzie też do podziału 1,5 mln zł na rozwijanie już istniejących firm.

d447vu9

W poniedziałek ruszy nabór wniosków np. LGD N.A.R.E.W (Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi). Do podziału jest 900 tys. zł. Jedna dotacja wyniesie maksymalnie 75 tys. zł. Z konkursowego ogłoszenia wynika, że na tym terenie będą promowane projekty związane z lokalnym przetwórstwem, usługami, np. turystycznymi, ale także innowacyjne pomysły w oparciu o odnawialne źródła energii, nowe zawody w tzw. zielonych technologiach, jak również ginące zawody i rzemiosła. Jednym z celów ma być poprawa infrastruktury turystycznej terenu LGD N.A.R.E.W. Wnioski w tej LGD można składać do 28 listopada.

d447vu9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d447vu9