Trwa ładowanie...
d44s1l7
16-06-2016 13:45

Podlaskie/ Władze Augustowa chcą wydobywać borowinę

Utrzymanie przez Augustów (Podlaskie) statusu uzdrowiska, poprzez m.in. doprowadzenie do eksploatacji złóż leczniczej borowiny, ma być możliwe dzięki porozumieniu o współpracy, które podpisały w czwartek władze miasta i nadleśnictwa Augustów.

d44s1l7
d44s1l7

Augustów i Supraśl - to dwa podlaskie miasta, które mają status uzdrowisk.

Lasy Państwowe są właścicielem gruntów w obrębie Augustowa, gdzie znajdują się złoża borowiny. Przeprowadzone w 2015 r. badania wykazały złoża na obszarze ok. jednego hektara przy drodze Augustów-Sejny - poinformował PAP burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. Wyjaśnił, że jednym z ustawowych warunków, by miasto utrzymało status uzdrowiska jest tzw. wykorzystywanie własnych kopalin, czyli w tym przypadku borowiny.

Burmistrz powiedział, że miasto chciałoby do końca 2016 r. przeprowadzić wszystkie procedury prawne tak, by było wiadomo, w jakiej formie wydobycie złóż będzie możliwe. Lasom Państwowym proponuje albo wieloletnią dzierżawę terenu ze złożami albo zamianę gruntów na inne tereny. Walulik mówi, że złoża mają już odpowiednie certyfikaty, a zasobów borowiny wystarczyłoby na kilkadziesiąt lat. Obecnie augustowskie placówki lecznicze sprowadzają borowinę.

Walulik przypomniał, że aby utrzymać status uzdrowiska, władze miasta już wcześniej wprowadziły podział miasta na dzielnice, w których wyodrębniono tę uzdrowiskową. Trwa rozbudowa augustowskiego sanatorium. Walulik mówi, że to "duża inwestycja" o wartości ok. 25 mln zł. Placówka chce m.in. leczyć choroby reumatyczne. By można było realizować kolejne przedsięwzięcia, trwają prace nad potrzebnymi planami zagospodarowania przestrzennego.

d44s1l7

Wojciech Walulik przypomina jednocześnie, że rozwój Augustowa jest oparty na takich dziedzinach jak turystyka i zdrowie w oparciu o walory środowiskowe miasta, ale konieczny jest także rozwój nieuciążliwego dla przyrody przemysłu. "Kapitał prywatny jest podstawą do dalszego rozwoju" - mówi. Augustów zabiega o utworzenie w mieście podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Władze miasta i strefy przeprowadzają procedury w tej sprawie, decyzja będzie podejmowana na szczeblu rządowym. Do strefy miałoby wejść ok. 20 ha gruntów w tzw. augustowskiej strefie rozwoju, na uzbrojenie których władze miasta chcą zdobyć unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Nadleśniczy nadleśnictwa Augustów Mirosław Sienkiewicz powiedział PAP, że nadleśnictwo poinformowało Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku, że władze miasta chciałyby pozyskiwać borowinę. Czeka na decyzję RDLP i ocenia wstępnie, że będzie ona "pozytywna".

Sienkiewicz powiedział, że samo złoże borowiny - bez otuliny - ma powierzchnię ok. pół hektara i jego eksploatacja nie powodowałaby dużych szkód w systemie leśnym, a na pewno "zwiększyłaby rangę miasta i miejscowych sanatoriów". Przyciągnęłoby to nowych kuracjuszy i służyłoby rozwojowi miasta.

d44s1l7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44s1l7