Trwa ładowanie...
d3wvjf6

Podlaskie/ Wykryto 18. w kraju ognisko ASF u świń (aktl.)

#
dochodzą wypowiedzi Głównego Lekarza Weterynarii Włodzimierza Skorupskiego ze spotkania z rolnikami w Białymstoku
#

Share
d3wvjf6

26.08. Białystok (PAP) - W gospodarstwie w gminie Goniądz (Podlaskie) wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformował w piątek Henryk Grabowski, wojewódzki lekarz weterynarii w Białymstoku. To w sumie 18. ognisko ASF w Polsce, a 14. w Podlaskiem.

To pierwsze ognisko tej choroby wykryte w podlaskim powiecie monieckim. W gospodarstwie było dziesięć świń, gdy zaczęły padać pierwsze sztuki, przeprowadzone zostały badania, które potwierdziły obecność wirusa.

Zgodnie z procedurami dotyczącymi zwalczania ASF, pozostałe zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane. Na razie nie wiadomo, skąd w tym gospodarstwie mógł wziąć się wirus afrykańskiego pomoru świń. Wokół wykrytego ogniska wyznaczone zostaną strefy z ograniczeniami.

d3wvjf6

To osiemnaste ognisko od początku występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, czyli od lutego 2014 roku. Początkowo ognisk było kilka, ale od początku sierpnia służby weterynaryjne co kilka dni informują o kolejnych ogniskach ASF u świń. Trzy z nich odnotowano w województwie lubelskim, jedno w mazowieckim, a pozostałe - w podlaskim.

Są podejrzenia, że przynajmniej w części ognisk wirus ASF pojawił się za sprawą ludzi; policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski mówił w piątek podczas spotkania w Białymstoku z rolnikami (brał w nim także udział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel)
, że przepisy w sprawie ograniczania ASF "są już dobre, wystarczy je respektować".

"My żądamy niewiele w sumie. Chcemy tylko tego jednego słowa: bioasekuracja (...) Chcemy, żebyście nie kupowali świń, prosiąt od handlarzy, żebyście nie kupowali świń na dzikich targowiskach, które powstają" - mówił Skorupski.

d3wvjf6

Dodał, że w ciągu tygodnia w ponad 780 gospodarstwach w Podlaskiem przeprowadzono kontrole ws. spełniania warunków bioasekuracji. Okazało się, że w ponad 500 z nich te warunki nie były spełnione nawet w stopniu podstawowym. Zaznaczył, że są zarówno wzorcowe gospodarstwa, jak i takie, o których - jak to ujął - "wolałby nie mówić".

Skorupski poinformował też, że będzie jednolity system szkoleń nt. ASF, zarówno dla lekarzy weterynarii, jak rolników, producentów, hodowców.

Jeden z rolników, producentów trzody apelował natomiast o jednolite zasady bioasekuracji dla wszystkich, także sprowadzających świnie z zagranicy, czytelnych wymogów, by nie było wątpliwości, że coś jest wymagane czy nie.

Służby weterynaryjne wciąż apelują do rolników, by nie nabywali świń z niepewnych źródeł i o niewiadomym pochodzeniu; w województwie podlaskim, części mazowieckiego i części lubelskiego w związku z afrykańskim pomorem świń obowiązują zakazy organizacji targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem świń.

d3wvjf6

Służby zwracają też uwagę, by w gospodarstwach wdrożone zostały zasady bioasekuracji; podkreślają, że ich bezwzględne przestrzeganie to jedyna skuteczna droga do ograniczenia szerzenia się afrykańskiego pomoru świń.

W szczególności zalecają, by rolnicy utrzymywali świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmili trzodę paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracali uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.

Przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, mają być wyłożone maty dezynfekcyjne.

d3wvjf6

Podziel się opinią

Share
d3wvjf6
d3wvjf6