Podsłuchy w zabawkach. Lalki już nie będą szpiegować dzieci
Wraz z rozwojem technologii coraz więcej zabawek jest połączonych z internetem. Niektóre z nich, jak lalki, są wyposażone w podsłuchy, które mogą być wykorzystane do szpiegowania dzieci. UE wprowadzi nowe przepisy regulujące bezpieczeństwo sprzętów łączonych z siecią - podaje portal dw.com.
04.12.2023 18:37
Od lat organizacje konsumenckie ostrzegają, że niektóre urządzenia cyfrowe są podatne na ataki hakerskie. Problem dotyczy również zabawek, w tym lalek dla dzieci. W 2016 r. norweska organizacja konsumencka Forbrukerrådet przetestowała łączoną z internetem lalkę My Friend Cayla i robota i-Que. Okazało się, że urządzenia te są zagrożone włamaniem i kradzieżą danych - informuje portal dw.com.
Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo urządzeń cyfrowych połączonych z internetem. Dzięki temu urządzenia te będą bardziej odporne na cyberataki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lalki mogą zbierać dane o dzieciach
Część zabawek przetestowanych przez norweską organizację nagrywała rozmowy dzieci za pomocą wbudowanych w nie mikrofonów. Nagrania te były następnie przekazywane producentom zabawek i aplikacji, a także firmom specjalizującym się w technologii rozpoznawania mowy i reklamodawcom. W efekcie dzieci były narażone na reklamy dostosowane do ich zainteresowań. Na przykład lalka Cayla opowiadała o tym, jak bardzo lubi oglądać filmy Disney’a, z którym producent zabawki miał podpisaną umowę.
Co więcej, zabawki te nie były odpowiednio zabezpieczone, co ułatwiało przejęcie nad nimi kontroli. Wystarczył smartfon, aby przejąć kontrolę nad zabawką i zacząć podsłuchiwać dzieci, rozmawiać z nimi lub nawet określić ich lokalizację. Hakerzy byli w stanie przeprogramować zabawki, co widać na nagraniach, na których lalka Cayla przeklina lub odzywa się niegrzecznie do dziecka.
W 2017 r. Niemcy uznały Caylę za nielegalne urządzenie szpiegowskie i zabroniły jej sprzedaży. W późniejszych latach zarzuty dotyczące niewystarczających zabezpieczeń wysuwane były również wobec lalki Hello Barbie, zabawek Furby Connect, CloudPets czy Toy-fi Teddy.
UE wprowadza nowe przepisy
Nowe unijne przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa produktów cyfrowych mają lepiej chronić konsumentów przed zagrożeniami związanymi z technologią. Parlament Europejski i Rada uzgodniły wstępne porozumienie w sprawie tych przepisów w czwartek 30 listopada 2023 r. Nowe regulacje będą obejmować wszystkie urządzenia podłączone do sieci, takie jak kamery domowe, inteligentne lodówki, telewizory i zabawki.
– Ustawa o cyberodporności wyeliminuje luki w zabezpieczeniach zarówno sprzętu, jak i oprogramowania. Z kolei takie produkty, jak routery czy programy antywirusowe zostaną uznane za priorytetowe dla cyberbezpieczeństwa UE – napisała w oświadczeniu włoska europosłanka Nicola Danti z Renew, negocjatorka porozumienia z ramienia PE.
Żeby przepisy mogły wejść w życie, muszą teraz zostać formalnie przyjęte przez PE i Radę. Po wejściu aktu w życie, producenci otrzymają okres przejściowy na zastosowanie się do nowych wymogów.