Trwa ładowanie...

Podupadłeś psychicznie - może to przez płeć szefa?

Płeć szefa może mieć wpływ na psychiczne i fizyczne zdrowie podwładnych - wynika z najnowszych badań kanadyjskich naukowców opublikowanych w piśmie "Journal of Health and Social Behavior".
Share
Podupadłeś psychicznie - może to przez płeć szefa?
Źródło: Jupiterimages
d2rhf03

Wśród kobiet ugruntował się pogląd, że lepiej jest mieć szefa "w spodniach" niż w "spódnicy". Aby sprawdzić, jak to się ma do rzeczywistości, naukowcy z University of Toronto przebadali grupę 1,8 tys. amerykańskich pracowników z różnych sektorów. Zebrano dane dotyczące ich pracy - zwierzchników, relacji międzyludzkich, odczuwanej presji i satysfakcji, jak również poziomu stresu psychicznego i dolegliwości fizycznych.

Okazało się, że płeć szefa była ważniejsza dla kobiet niż dla mężczyzn. Panie, którymi kierował mężczyzna były mniej zestresowane i miały mniej dolegliwości fizycznych, niż te, które miały szefa płci żeńskiej lub parę szefów - jednej i drugiej płci.

Z kolei, dla panów ważniejsza była liczba kierowników. Jeden szef wywoływał wyższy poziom stresu, niezależnie od płci. Mężczyźni kierowani przez parę - mężczyznę i kobietę, byli mniej zestresowani i mieli mniej dolegliwości fizycznych, niż ci, którymi kierowała jedna osoba.

d2rhf03

Podziel się opinią

Share
d2rhf03
d2rhf03