Podwyżka dużo trudniejsza do wywalczenia. Nawet zmiana pracy może nie pomóc

Podwyżka dużo trudniejsza do wywalczenia. Nawet zmiana pracy może nie pomóc
Źródło zdjęć: © iStock.com
Krzysztof Janoś

13.01.2020 07:21

Wzrost płacy minimalnej wymusza na firmach zwiększenie budżetu płac. Dlatego, z dużym prawdopodobieństwem, nie należy się spodziewać w tym roku podwyżek. Eksperci przekonują, że wyjątkowo trudno będzie o nie zawalczyć.

– Tylko najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach zachowają przewagę negocjacyjną i wciąż będą mogli liczyć na wyższą pensję - mówi, cytowana przez Rzeczpospolitą, Paulina Łukaszuk z firmy doradztwa personalnego Hays Poland, komentując najnowszy raport płacowy na 2020 r.

W zestawieniu porównano wynagrodzenia oferowane kandydatom z różnych specjalności i branż, którzy w ostatnim czasie uczestniczyli w procesach rekrutacyjnych prowadzonych przez Hays Poland.

Okazało się, że jedynie w przypadku bardzo niewielu stanowisk można zauważyć wzrost proponowanych stawek. Na przełomie 2018/2019 było pod tym względem dużo lepiej. W najlepszych humorach nowy rok zaczynają frontend deweloperzy javascript.

Wśród tych najbardziej doświadczonych nastąpił prawie 40-proc. skok proponowanych wynagrodzeń. Idący na rozmowę specjaliści z tej dziedzinie mogą liczyć nawet na 12 tys. zł brutto miesięcznie, czyli o 3 tys. więcej niż rok wcześniej.

Równie efektowną podwyżkę oferty, nawet do do 16 tys. zł, mogą dostać specjaliści ds. bezpieczeństwa infrastruktury IT. Jednak choć średni poziom pensji najczęściej proponowanych kandydatom rekrutowanym przez łowców głów poszedł w górę w większości specjalizacji IT, z reguły był to wzrost o około tysiąc złotych.

W 2020 r. w większości branż nie będzie jednak tak dobrze. Jak przewidują eksperci przepytani przez gazetę na tę okazję, raczej nie możemy liczyć na wysyp nowych miejsc pracy i ofert zatrudnienia, a co za tym idzie i na podwyżki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Finanse
wiadomościgospodarkapraca
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (88)
Zobacz także