Trwa ładowanie...
d3dpx0k
d3dpx0k

Podwyżka stóp NBP najprawdopodobniej w drugiej połowie '14, choć nie jest to pewne - Hausner

21.02. Warszawa (PAP/Bloomberg) - Podwyżka stóp procentowych NBP jest na horyzoncie, najprawdopodobniej w drugiej połowie 2014 roku, choć nie jest pewne, że do niej dojdzie -...
Share
d3dpx0k

21.02. Warszawa (PAP/Bloomberg) - Podwyżka stóp procentowych NBP jest na horyzoncie, najprawdopodobniej w drugiej połowie 2014 roku, choć nie jest pewne, że do niej dojdzie - ocenia cytowany przez agencję Bloomberg Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem RPP może poczekać do maja z określeniem dalszych kroków odnośnie polityki pieniężnej.

"Jest wysoce prawdopodobne, że nasze komunikaty po posiedzeniach w marcu i kwietniu nie będą się różnić od tych z poprzednich miesięcy. Nie zdziwiłbym się, jeśli marcowa projekcja potwierdzi wcześniejsze prognozy i pokaże szybszy wzrost gospodarczy, bez zauważalnego przyspieszenia inflacji" - powiedział Hausner.

Według Hausnera w związku z wygaśnięciem okresu +forward guidance+ w czerwcu, RPP powinna rozważyć jego wydłużenie w maju - według niego logicznym posunięciem byłoby wydłużenie o kolejne pół roku - lub poinformować rynki, że istnieje ryzyko wzrostu stóp procentowych.

d3dpx0k

"Zacieśnienie polityki pieniężnej jest gdzieś tam na horyzoncie, najprawdopodobniej w drugiej połowie roku, choć nie jestem wcale pewien, że to się wtedy stanie" - powiedział Hausner.

"Im później podniesiemy stopy, tym lepiej, ponieważ to by pomogło utrzymać gospodarkę na stosunkowo silnej ścieżce wzrostowej" - dodał.

Według członka RPP polska gospodarka przyspieszy do około 4 procent w ostatnich dwóch kwartałach 2014 roku i wzrośnie o 3,5 procent w całym roku. W jego opinii byłby to szybszy wzrost od potencjału, choć "nie w stopniu, który wywoływałby presję inflacyjną". Hausner prognozuje podobne tempo wzrostu w 2015 roku.

"To pozwala nam na spokojnie przygotowanie się do momentu, gdy luka popytowa się domknie, a my będziemy musieli dokonać wyprzedzającej korekty polityki pieniężnej" - powiedział Hausner.

"Ponieważ gospodarka rośnie, zaostrzenie polityki pieniężnej jest nieuniknione. Kiedy to się stanie, tego nikt nie wie" - dodał.(PAP)

jba/map/

d3dpx0k

Podziel się opinią

Share
d3dpx0k
d3dpx0k