Trwa ładowanie...
d16cnao

Podwyżka stóp proc. o 25 pb w V najbardziej prawdopodobnym scenariuszem - Kredyt Bank (opinia)

27.04. Warszawa (PAP) - Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, jeśli chodzi o majowe posiedzenie RPP, jest podwyżka stóp procentowych o 25 pb - uważają ekonomiści z Kredyt Banku....

d16cnao
d16cnao

27.04. Warszawa (PAP) - Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, jeśli chodzi o majowe posiedzenie RPP, jest podwyżka stóp procentowych o 25 pb - uważają ekonomiści z Kredyt Banku. Scenariuszowi takiemu przypisują oni 70-procentowe prawdopodobieństwo.

"(...) obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest podwyżka stóp procentowych o 25 pb na majowym posiedzeniu. Scenariuszowi temu przypisujemy 70-procentowe prawdopodobieństwo" - napisali w komentarzu ekonomiści z Kredyt Banku.

"Mimo wyraźnego spowolnienia wzrostu produkcji w marcu oraz znaczącego pogorszenia kwietniowych wskaźników koniunktury w strefie euro dostępne wypowiedzi i argumentacja podnoszona przez prezesa NBP i pozostałych członków RPP wskazują, iż dane te nie wpłynęły istotnie na ich stanowisko dotyczące ewentualnego poparcia przez nich wniosku o podwyżkę stóp na najbliższym posiedzeniu. Co więcej, zarówno minutes z kwietniowego posiedzenia Rady, jak i ostatnie wypowiedzi członka RPP A. Zielińskiej-Głębockiej wskazują, że Rada dostrzega nowy czynnik ryzyka inflacyjnego, jakim może być EURO 2012. Jedynym członkiem RPP, który jak dotąd w sposób jednoznaczny zadeklarował głosowanie przeciw wnioskowi o zaostrzenie polityki pieniężnej jest A. Bratkowski" - dodali.

Zdaniem ekonomistów z Kredyt Banku głównym powodem podwyżki stóp w maju będzie nasilająca się obawa większości członków Rady, że oczekiwane przez nich utrzymywanie się do III kwartału bieżącego roku inflacji CPI na poziomie zbliżonym lub przekraczającym 4,0 proc., a więc powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, zagraża wiarygodności banku centralnego.

d16cnao

"Źródłem podwyższonej inflacji w tym okresie będą czynniki podażowe (szybki wzrost cen żywności i nośników energii) oraz efekty bazy, a więc czynniki znajdujące się poza oddziaływaniem polityki monetarnej. Jednak obawy członków Rady o antyinflacyjną reputację banku centralnego wydają się być obecnie na tyle silne, że struktura inflacji ma relatywnie niskie znaczenie dla najbliższej decyzji RPP. Ponadto, odnosimy wrażenie, że niektórzy członkowie Rady nie akceptują sytuacji, w której coraz bardziej antyinflacyjnej retoryce w komunikatach po posiedzeniu RPP nie towarzyszy decyzja o zaostrzeniu polityki monetarnej" - napisali ekonomiści z Kredyt Banku.

Ich zdaniem podniesienie stóp procentowych na majowym posiedzeniu nie będzie początkiem cyklu podwyżek stóp.

"Decyzja o zaostrzeniu może być jednak odebrana przez rynek jako trwała zmiana nastawienia w polityce pieniężnej. Ponadto, majowa podwyżka została tylko częściowo uwzględniona w cenach obligacji. Dlatego oczekujemy, że zaostrzenie polityki monetarnej w maju przyczyni się do umocnienia kursu złotego i wzrostu rentowności na krótkim końcu krzywej dochodowości" - napisali.

"Oczekiwany przez nas wzrost stóp w maju oznacza, że oddala się perspektywa spadku stóp procentowych uzasadnionych niską prognozą wzrostu gospodarczego w 2013 r. (2,7 proc.) i związanym z tym brakiem presji popytowej. Pierwszej obniżki stóp procentowych o 25 pb spodziewamy się w I kw. 2013 r." - dodali.(PAP)

jba/ osz/

d16cnao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16cnao