Trwa ładowanie...

Podwyżki cen prądu. Sasin: są różne metody, by ich nie było

Rząd ma przygotowane rozwiązania, by gospodarstwa domowe nie odczuły wzrostu cen energii. Mogą to być rekompensaty dla samych odbiorców - powiedział w RMF FM Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Share
Podwyżki cen prądu. Sasin: są różne metody, by ich nie było
Źródło: East News
dvv0y3t

"Tak jak mówiłem, zrobimy wszystko, by gospodarstwa domowe nie odczuły podwyżki cen prądu" - dodał Sasin.

Zdaniem wicepremiera "są różne metody, by podwyżki nie było".

dvv0y3t

- W 2019 r. zrobiliśmy ustawowe zamrożenie cen, czyli budżet rekompensował to wprost firmom energetycznym. Istnieją również inne metody, np. rekompensaty dla samych odbiorców. (...) Mamy przygotowane rozwiązania prawne, o których będę mówić, w sytuacji gdy będzie jasność co do werdyktu URE. To mogą być przecież rekompensaty dla odbiorców" - powiedział.

Zaznaczył, że Urząd Regulacji Energetyki jest instytucją niezależną, która analizuje wnioski firm energetycznych i bada uzasadnienie oczekiwania przez nie wzrostów cen.

Zobacz także: Czy płacimy za dużo za prąd?

URE zwołał konferencję prasową na wtorek (17.12) na godz. 15:00 na temat szacunkowych zmian płatności dla odbiorców w gospodarstwach domowych.

dvv0y3t

W połowie listopada Sasin mówił, że podwyżki cen prądu dla indywidualnych odbiorców nie będzie i deklarował, że rząd zrobi wszystko, żeby tak się stało.

Z kolei na początku grudnia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała, że rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych prawdopodobnie wzrosną o 10 proc. w 2020 roku.

Do końca 2019 r. obowiązuje ustawa, która zapewniła ustalanie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych na poziomie taryf i cenników sprzedawców obowiązujących 30 czerwca 2018 roku; wprowadziła ona również obniżkę akcyzy na prąd i zmniejszyła tzw. opłatę przejściową.

Wśród założeń listopadowej projekcji inflacji i PKB Narodowego Banku Polskiego (NBP) znalazły się m.in. 8-proc. podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych w 2020 i 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvv0y3t

Podziel się opinią

Share
dvv0y3t
dvv0y3t