Trwa ładowanie...
d459ee9

Podwyżki cen prądu. Sasin: są różne metody, by ich nie było

Rząd ma przygotowane rozwiązania, by gospodarstwa domowe nie odczuły wzrostu cen energii. Mogą to być rekompensaty dla samych odbiorców - powiedział w RMF FM Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdaniem wicepremiera Sasina "są różne metody, by podwyżki nie było".
Zdaniem wicepremiera Sasina "są różne metody, by podwyżki nie było". (East News)
d459ee9

"Tak jak mówiłem, zrobimy wszystko, by gospodarstwa domowe nie odczuły podwyżki cen prądu" - dodał Sasin.

Zdaniem wicepremiera "są różne metody, by podwyżki nie było".

- W 2019 r. zrobiliśmy ustawowe zamrożenie cen, czyli budżet rekompensował to wprost firmom energetycznym. Istnieją również inne metody, np. rekompensaty dla samych odbiorców. (...) Mamy przygotowane rozwiązania prawne, o których będę mówić, w sytuacji gdy będzie jasność co do werdyktu URE. To mogą być przecież rekompensaty dla odbiorców" - powiedział.

d459ee9

Czytaj także: Ceny prądu będą wyższe. Koncerny piszą do URE

Zaznaczył, że Urząd Regulacji Energetyki jest instytucją niezależną, która analizuje wnioski firm energetycznych i bada uzasadnienie oczekiwania przez nie wzrostów cen.

Zobacz także: Czy płacimy za dużo za prąd?

URE zwołał konferencję prasową na wtorek (17.12) na godz. 15:00 na temat szacunkowych zmian płatności dla odbiorców w gospodarstwach domowych.

d459ee9

W połowie listopada Sasin mówił, że podwyżki cen prądu dla indywidualnych odbiorców nie będzie i deklarował, że rząd zrobi wszystko, żeby tak się stało.

Z kolei na początku grudnia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała, że rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych prawdopodobnie wzrosną o 10 proc. w 2020 roku.

Do końca 2019 r. obowiązuje ustawa, która zapewniła ustalanie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych na poziomie taryf i cenników sprzedawców obowiązujących 30 czerwca 2018 roku; wprowadziła ona również obniżkę akcyzy na prąd i zmniejszyła tzw. opłatę przejściową.

Wśród założeń listopadowej projekcji inflacji i PKB Narodowego Banku Polskiego (NBP) znalazły się m.in. 8-proc. podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych w 2020 i 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d459ee9

Podziel się opinią

Share
d459ee9
d459ee9