Trwa ładowanie...

Postawili na maksymalne podwyżki. Od stycznia podatek ostro w górę

Podatek od nieruchomości, który dotyczy zarówno mieszkań, domów, jak i gruntów, od stycznia pójdzie w górę. Decyzję o podniesieniu stawki daniny podjęli rządzący w większości miast wojewódzkich. Wielu sięgnęło po maksymalną stawkę, która jest ustalana przez Ministra Finansów.

Podatek od nieruchomości, który dotyczy zarówno mieszkań, domów, jak i gruntów, od stycznia pójdzie w góręPodatek od nieruchomości, który dotyczy zarówno mieszkań, domów, jak i gruntów, od stycznia pójdzie w góręŹródło: Adobe Stock, fot: DarSzach
d6hlmpo
d6hlmpo

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Licytacje mieszkań. Kupujący sami windują ceny. Ekspertka ma dobrą wiadomość

Podatek od nieruchomości w większości miast wojewódzkich, takich jak Kraków, Wrocław czy Łódź, będzie wynosił 1,15 zł za każdy metr kwadratowy rocznie w przypadku lokali mieszkalnych. To oznacza, że dla właścicieli 65-metrowego mieszkania kwota podatku wzrośnie z 65 zł obowiązujących w tym roku do 74,75 zł w 2024 r. - wynika z analizy serwisu.

d6hlmpo

Przedsiębiorcy, którzy posiadają lokale, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, muszą liczyć się z podwyżką stawki podatku od nieruchomości do 33,10 zł/mkw. W przypadku pomieszczenia o powierzchni 150 mkw oznacza to wzrost do 4665 zł rocznie z kwoty 4317 zł z 2023 r.

W Polsce podatek od nieruchomości zaliczany jest do grona opłat lokalnych, które wpływają do budżetu samorządów gminnych. Przedmiotem opodatkowania są: grunty, budynki lub ich części oraz budowle, czyli obiekty, które nie są budynkami lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Stawki podatku w górę o 15 proc.

Zgodnie z przepisami maksymalne stawki podatku od nieruchomości ustalane są na podstawie wskaźnika inflacji za pierwsze półrocze roku powszedniego.

d6hlmpo

W efekcie stawki podatku od nieruchomości mogą w przyszłym pójdą w górę nawet o 15 proc. względem 2023 roku, bo część gmin (np. Gdańsk) zdecydowała się na maksymalną podwyżkę. Przykładowi właściciele lokalu mieszkalnego o pow. 70 m kw, którzy do tej pory płacili 70 zł od przyszłego roku zapłacą 80,5 zł. Natomiast za grunt (80 m2) podatek wzrośnie z 48,8 zł do 56,8 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d6hlmpo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6hlmpo