Podwyżki w 2025 r. W tych branżach pracownicy zarobią więcej
Prawie połowa firm w Polsce planuje podwyżki wynagrodzeń w 2025 r. - wynika z raportu "Plany Pracodawców" Instytutu Badawczego Randstad i GfK. Odsetek różni się w zależności od branży, a na uprzywilejowanej pozycji będą m.in. pracownicy przemysłowi. Jednak nie mamy co liczyć na imponujące podwyżki.
Liczba firm, które zapowiadają podwyżki, spadła w porównaniu do ubiegłego roku. Jednak grono zakładów planujących taki ruch jest i tak dość spore. Najnowsze badanie wskazuje, że 47 proc. pracodawców zapewni pracownikom wyższe wynagrodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto zarobi więcej w 2025 r.? Dwie branże w czołówce
Z raportu "Plany Pracodawców", który cytuje portal strefabiznesu.pl, wynika, że w niektórych branżach odsetek spółek planujących podwyżki w 2025 r. jest wysoki. Podniesienie płac zapowiada 54 proc. firm z sektora przemysłowego i aż 61 proc. firm z sektora obsługi nieruchomości i przedsiębiorstw.
Z kolei w transporcie i logistyce podwyżki planuje 48 proc. spółek. Więcej będą zarabiać także pracownicy zatrudnieni w budownictwie - tak zadeklarowało 43 proc. firm. W przypadku spółek zajmujących się nowoczesnymi usługami dla biznesu (SSC/BPO) 41 proc. pracodawców chce mocniej wynagrodzić pracowników.
Nie wszędzie podwyżki będą tak samo wysokie. 17 proc. firm, które zamierzają podnieść pensje, wskazuje na symboliczny wzrost o 2-4 proc. Natomiast 31 proc. spółek chce przyznać podwyżki rzędu 4-7 proc.
Zarobki wyższe o 7-10 proc. deklaruje 20 proc. pracodawców. Tylko 7 proc. firm zapowiada, że podwyżki będą przekraczały 10 proc.
Firmy będą więcej rekrutować
Tym, co zwraca uwagę w najnowszym raporcie, jest także większe grono firm planujących nowe rekrutacje pracowników. Największe zapotrzebowanie na nowych zatrudnionych wykazują firmy z sektora finansów i ubezpieczeń (43 proc.) i SSC/BPO (39 proc.).
Badanie sugeruje, że ponad połowa pracodawców (61 proc.) planuje utrzymać zatrudnienie na niezmienionym poziomie. Natomiast 8 proc. firm zamierza zmniejszyć zatrudnienie.
Młodzi zmieniają pracę jak rękawiczki
W kontekście zmian na rynku pracy dużą rolę odgrywa podejście generacji Z (osoby urodzone w latach 1995-2012). Okazuje się, że reprezentanci tego pokolenia nie przywiązują się do miejsca zatrudnienia.
"Puls Biznesu" podaje, że aż 27 proc. osób z tej grupy wiekowej zmieniło pracę w ostatnich trzech miesiącach. Dla porównania, wśród tzw. silversów (osoby powyżej 50. roku życia), zaledwie 2 proc. podjęło taką decyzję.