Pogorszenie koniunktury w przemyśle przetwórczym w VII - IRG SGH

04.08. Warszawa (PAP) - Koniunktura w przemyśle przetwórczym uległa pogorszeniu w wyniku oddziaływania czynników sezonowych oraz czynników losowych - wynika z danych Instytutu...

04.08.2010 | aktual.: 04.08.2010 13:53

04.08. Warszawa (PAP) - Koniunktura w przemyśle przetwórczym uległa pogorszeniu w wyniku oddziaływania czynników sezonowych oraz czynników losowych - wynika z danych Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W najbliższych miesiącach należy jednak oczekiwać jej poprawy.

"Zgodnie z oczekiwaniami koniunktura w przemyśle przetwórczym pogorszyła się. Jest to skutek oddziaływania czynników sezonowych, które o tej porze powodują spadek aktywności przedsiębiorstw. Negatywnie na przedsiębiorstwa wpływają także czynniki losowe, zwłaszcza niekorzystne warunki pogodowe" - poinformowano w komunikacie.

Wskaźnik koniunktury zmniejszył swoją wartość w stosunku do czerwca 2010 roku, jednak w stosunku do lipca 2009 roku zanotowano wzrost.

"W lipcu 2010 wskaźnik koniunktury zmniejszył swoją wartość w stosunku do czerwca br. o 4 punkty. W skali roku miał miejsce wzrost wartości wskaźnika, przekraczający 22 punkty. Sezonowy wzorzec aktywności w przemyśle przetwórczym każe oczekiwać poprawy koniunktury w nadchodzących miesiącach. Oddziaływanie czynników cyklicznych jest pozytywne. Salda głównych pytań ankiety przyjmują wartości wyższe niż w okresie ostatnich dwóch lat. Trudno przewidzieć natomiast wpływ na aktywność przedsiębiorstw czynników losowych" - napisano.

Komunikat informuje, że przedsiębiorstwa wskazują na wzrost portfela zamówień, zatrudnienia, a także poprawienie sytuacji finansowej oraz zmniejszanie się uciążliwości barier rynkowych. Z większym optymizmem oceniana jest również ogólna kondycja polskiej gospodarki.

"Zwiększa się natomiast w opinii przedsiębiorstw uciążliwość barier o charakterze administracyjnym, zwłaszcza przepisów prawnych. Przewidywania dotyczące najbliższych 3 - 4 miesięcy, zwłaszcza poziomu produkcji, portfela zamówień i zatrudnienia są umiarkowanie optymistycznie" - dodano. (PAP)

jow/ gor/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)