Pogorszyła się sytuacja przedsiębiorstw
Sytuacja przedsiębiorstw wyraźnie się pogorszyła - napisano w opublikowanym we wtorek przez Narodowy Bank Polski raporcie "Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w II kw. 2012 r.". Analiza wskazuje na możliwość dalszego spadku dynamiki inwestycji firm.
W raporcie wskazano, że wyraźne pogorszenie sytuacji sektora przedsiębiorstw w II kw. br. odnosi się do analogicznego okresu ub. roku oraz poprzedniego kwartału.
"Widać dwa główne źródła problemów: zbyt szybko rosnące koszty sprzedaży oraz spadek wyniku na operacjach finansowych. Negatywnie na poziom zysków oddziaływał również spadek tempa przychodów ze sprzedaży krajowej" - napisano w publikacji NBP.
W efekcie tych zjawisk wynik finansowy firm po odprowadzeniu podatków zmalał o jedną trzecią względem poprzedniego roku. Wśród pozytywnych czynników obserwowanych w II kw. 2012 r. raport wymienia m.in. wzrost dynamiki przychodów z eksportu czy zwiększenie odsetka firm rentownych (przede wszystkim wśród eksporterów).
"Niższe zyski oraz obniżenie rentowności odnotowało większość branż i klas. Najsilniejsze spadki nastąpiły w branżach najbardziej rentownych, w tym energetyce i górnictwie, ale także w znajdującej się w najtrudniejszej sytuacji finansowej sekcji budownictwo, która od początku br. generuje (jako jedyna sekcja PKD) straty" - wyjaśniono w analizie.
NBP ocenia, że przedsiębiorstwa utrzymują płynność finansową, choć zaznaczono, że kolejny kwartał z rzędu zaobserwowano spadek płynności gotówkowej.
"Po czterech kwartałach dwucyfrowego wzrostu tempo inwestycji spadło. Złożyły się na to niższe niż przed rokiem zakupy maszyn i urządzeń oraz spadek nakładów na środki transportu. Spowolnienie inwestycji objęło niemal wszystkie spośród badanych grup przedsiębiorstw. Deklaracje niższych budżetów dla noworozpoczynanych inwestycji mogą zapowiadać przy tym dalszy spadek dynamiki nakładów na inwestycje w kolejnych kwartałach" - poinformowano w raporcie.
W dokumencie napisano, że pod koniec II kw. br. zatrudnienie było minimalnie wyższe niż w analogicznym okresie ub. r. Wzrost nastąpił głównie w handlu i usługach oraz w grupie eksporterów wyspecjalizowanych, natomiast w przetwórstwie przemysłowym nastąpił nieznaczny jego spadek. Znaczniejsza redukcja wystąpiła w energetyce i budownictwie.
"Dynamika wydajności pracy zmalała i w ujęciu realnym kształtuje się nieznacznie powyżej zera, choć udział przedsiębiorstw osiągających realny wzrost wydajności pracy utrzymał się na poziomie sprzed roku" - zaznaczono.
Zgodnie z informacją zamieszczoną w raporcie badaniem objęto w końcu czerwca 2012 r. 17276 przedsiębiorstw.