Trwa ładowanie...

Pojawiły się polskie truskawki. Tylko ta cena... 20 zł za kilogram

Na taką wiadomość czekaliśmy. Na giełdach pojawiły się już krajowe truskawki. Są znacznie tańsze niż przed rokiem, a plantatorzy wieszczą obfity rok. Jednak na razie za kilogram będziemy musieli dać 20 zł.

Pojawiły się polskie truskawki. Tylko ta cena... 20 zł za kilogramŹródło: Shutterstock.com
d3snk74

Truskawki polskich plantatorów można kupić w podwarszawskich Broniszach oraz na Rynku Hurtowym w Poznaniu. W połowie przyszłego tygodnia krajowe owoce mają pojawić się także na rynkach w Gdańsku i Wrocławiu. To truskawki uprawiane w szklarniach. Owoce są o jedną czwartą tańsze niż pierwsze oferowane przed rokiem. Za kilogram trzeba zapłacić od 18 do 20 złotych.

Konkurencją dla polskich truskawek są nadal owoce sprowadzane z Hiszpanii, Grecji i Węgier. Ich cena na rynkach hurtowych waha się od 10 do 18 złotych. Wszystko wskazuje jednak na to, że 2018 będzie rokiem owoców w Polsce.

Doskonała pogoda w pierwszych wiosennych tygodniach pozwala szacować, że krajowe zbiory nie będę mniejsze niż w 2015 r. To znaczy, że przekroczą 200 tys. ton. Dla porównania w ubiegłym roku zbiory, łącznie z jesiennymi, zamknęły się w 178 tys. ton.

d3snk74

Plantatorzy donoszą także, że pierwsze wczesne odmiany uprawiane bez wykorzystywania osłon, kończą już kwitnienie. Także sadownicy oczekują świetnego roku - sady czereśni i gruszy pełne są sporych zawiązków owocnych. Zagrożeniem dla nich, podobnie jak truskawek, mogą być gradobicia i przymrozki.

Zobacz też, jak rozpoznać naturalne lody:

d3snk74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3snk74