Trwa ładowanie...
dc68ppx

Pojawiły się polskie truskawki. Tylko ta cena... 20 zł za kilogram

Na taką wiadomość czekaliśmy. Na giełdach pojawiły się już krajowe truskawki. Są znacznie tańsze niż przed rokiem, a plantatorzy wieszczą obfity rok. Jednak na razie za kilogram będziemy musieli dać 20 zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za pierwsze krajowe truskawki trzeba zapłacić od 18 do 20 zł
Za pierwsze krajowe truskawki trzeba zapłacić od 18 do 20 zł (Shutterstock.com)
dc68ppx

Truskawki polskich plantatorów można kupić w podwarszawskich Broniszach oraz na Rynku Hurtowym w Poznaniu. W połowie przyszłego tygodnia krajowe owoce mają pojawić się także na rynkach w Gdańsku i Wrocławiu. To truskawki uprawiane w szklarniach. Owoce są o jedną czwartą tańsze niż pierwsze oferowane przed rokiem. Za kilogram trzeba zapłacić od 18 do 20 złotych.

Konkurencją dla polskich truskawek są nadal owoce sprowadzane z Hiszpanii, Grecji i Węgier. Ich cena na rynkach hurtowych waha się od 10 do 18 złotych. Wszystko wskazuje jednak na to, że 2018 będzie rokiem owoców w Polsce.

Doskonała pogoda w pierwszych wiosennych tygodniach pozwala szacować, że krajowe zbiory nie będę mniejsze niż w 2015 r. To znaczy, że przekroczą 200 tys. ton. Dla porównania w ubiegłym roku zbiory, łącznie z jesiennymi, zamknęły się w 178 tys. ton.

dc68ppx

Plantatorzy donoszą także, że pierwsze wczesne odmiany uprawiane bez wykorzystywania osłon, kończą już kwitnienie. Także sadownicy oczekują świetnego roku - sady czereśni i gruszy pełne są sporych zawiązków owocnych. Zagrożeniem dla nich, podobnie jak truskawek, mogą być gradobicia i przymrozki.

Zobacz też, jak rozpoznać naturalne lody:

dc68ppx

Podziel się opinią

Share
dc68ppx
dc68ppx