Polacy chcą przejąć produkcję Dodge'a Vipera

AutoGroup zgłosiła swój udział do przetargu
na kupno części przedsiębiorstwa Chrysler, produkującej legendarny
samochód Dodge Viper - poinformował we wtorek prezes zarządu grupy
Tomasz Tyliński. Transakcja może opiewać na ponad 10 mln dolarów.
Grupa jest już właścicielem wyścigowej marki Stealth.

Polacy chcą przejąć produkcję Dodge'a Vipera
Źródło zdjęć: © Dodge

AutoGroup zgłosiła swój udział do przetargu na kupno części przedsiębiorstwa Chrysler, produkującej legendarny samochód Dodge Viper - poinformował prezes zarządu grupy Tomasz Tyliński. Transakcja może opiewać na ponad 10 mln dolarów. Grupa jest już właścicielem wyścigowej marki Stealth.

Zarejestrowana w maju br. AutoGroup S.A. to grupa kapitałowa z 75- proc. udziałem polskim oraz 25-proc. brytyjskim.

_ Zgłosiliśmy swój akces do przetargu na kupno zorganizowanej części przedsiębiorstwa Chrysler produkującej słynnego Dodge Vipera. Oczekujemy na pomyślny finał tych rozmów _ - powiedział na konferencji prasowej Tyliński.

W kwietniu br. Chrysler ogłosił niewypłacalność. W połowie maja kilka firm zgłosiło swoje oferty na zakup części Chryslera. Przedsiębiorstwa poddano selekcji i na obecnym etapie na liście znajduje się dwóch oferentów, w tym AutoGroup. Według amerykańskiej prasy zakup tej części Chryslera może kosztować ponad 10 mln dolarów.

W sytuacji, kiedy AutoGroup zostanie wybrany w ofercie, nabędzie prawo m.in. do marki oraz linii technologicznej Dodge Viper. Według informacji z AutoGroup, ta część Chryslera produkująca Vipera jest rentowna.

Dodge Viper to dwuosobowy samochód sportowy produkowany od 1992 roku przez koncern Chrysler. Jest to jeden z najszybszych samochodów w USA. "Setkę" osiąga w niespełna 4 sekundy. Maksymalna prędkość to 305 km/h. Średnie zużycie paliwa wynosi 22 litry na 100 km.

Tyliński poinformował, że grupa planuje poszukiwać okazji do fuzji i przejęć na rynkach międzynarodowych. "W ten sposób chcemy umocnić swoją pozycję w produkcji aut sportowych, a także przedsięwzięć związanych z samochodami wyścigowymi" - podkreślił.

Prezes powiedział, że głównym kierunkiem działań spółki są Europa, Stany Zjednoczone oraz Azja Środkowo-Wschodnia.

_ Po wielomiesięcznych negocjacjach AutoGroup stała się jedynym właścicielem marki Stealth. Brytyjskiej spółki, która zajmuje się produkcją samochodów wyścigowych oraz aut supersportowych. Samochody Stealth B6 od wielu lat startują w światowych zawodach sportowych. Trwają prace nad kolejnym modelem - Stealth B7 _ - powiedział.

W przyszłości AutoGroup chce wejść na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie oraz równolegle, na londyński Alternative Investment Market (AIM) (indeks londyńskiej giełdy, na której mogą być notowane mniejsze firmy). _ Chcemy, by w 2010 roku spółka AutoGroup zadebiutowała na GPW i na AIM w Londynie _ - powiedział Tyliński.

Celem AutoGroup jest inwestycja w zagraniczne podmioty produkujące samochody luksusowe i samochody sportowe.

AutoGroup S.A., zarejestrowana w maju br. to grupa kapitałowa z większościowym 75-proc. udziałem polskim oraz 25-proc. brytyjskim. Pod koniec maja 37,5 proc. akcji AutoGroup nabyła spółka Veno. Taki sam pakiet akcji spółki należy do spółki Blumerang.

Objęcie akcji AutoGroup przez Veno ma pozwolić na zakończenie budowy luksusowego samochodu sportowego, nad czym od ponad roku pracuje Veno Automotive, spółka zależna Veno.

Źródło artykułu:PAP
upadłośćmotoryzacjadodge

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)