Polacy gotowi do zmiany zawodu, ale nie miejsca zamieszkania

Zdecydowana większość Polaków jest gotowa
podjąć pracę wymagającą zmiany zawodu czy zdobycia nowych
kwalifikacji na własny koszt; niewielu jednak zgodziłoby się na
zmianę miejsca zamieszkania - wynika z badania "Pracujący Polacy
2006".

Badanych było 900 osób: pracowników, menedżerów, przedsiębiorców i pracodawców. Około 85 proc. badanych było gotowych do zmiany zawodu, a około 2/3 do podjęcia pracy, która wymagałaby zdobycia dodatkowych kwalifikacji na własny koszt.

Ponad połowa badanych była skłonna zaakceptować długie dojazdy do pracy, ale jedynie niespełna 27% przyjęłaby pracę, która wymagałaby zmiany miejsca zamieszkania.

Co piąty respondent (nieco ponad 20%) uważa, że bezrobotni nie są w stanie znaleźć sobie pracy, a ponad 3/4 jest zdania, że - jeżeli chcą - zawsze mogą znaleźć jakieś źródło dochodu.

Około 74% respondentów deklaruje, że w ich zakładzie pracy dominuje zatrudnianie na podstawie umowy na czas nieokreślony, ale wskazują także że wzrasta znaczenie innych form zatrudnienia: umowy na czas określony, niepełny wymiar czasu pracy, praca tymczasowa, umowy cywilnoprawne, samozatrudnienie.

Z badania wynika, że z elastycznych form zatrudnienia korzystają najczęściej firmy zagraniczne oraz średnie firmy sektora prywatnego.

Do związków zawodowych należy nieco ponad 12% ogółu ankietowanych. Największy zasięg ma NSZZ "Solidarność", dalej Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych.

Z badania wynika, że dla pracowników ważne jest kryterium dochodowe. Tylko około 40% respondentów podjęłoby pracę za wynagrodzenie minimalne (899 zł brutto). Co trzeci badany akceptuje pracę na czarno (37%) Wśród najmłodszych respondentów - aż 45%

Badanie zostało przeprowadzone dla Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Źródło artykułu:PAP
płacebezrobociezatrudnienie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)