Trwa ładowanie...

Polacy i Irlandczycy najbardziej odczuli skutki kryzysu

Blisko połowie Polaków nie wystarcza do pierwszego; aż 86 proc. ma problemy finansowe od czasu do czasu - oto wnioski płynące z rankingu niestabilności finansowej konsumentów według Indeksu Genworth Financial. Gorzej mają tylko Irlandczycy

Polacy i Irlandczycy najbardziej odczuli skutki kryzysuŹródło: Jupiterimages
d2lqeq0
d2lqeq0

.

Według rankingu firmy Genworth Financial jedynie 3 proc. polskich gospodarstw domowych jest bezpiecznych finansowo. Często lub zawsze problem ze związaniem końca z końcem ma aż 38 proc. obywateli. To o 12 proc. więcej niż przed rokiem.

Ankietowani z czternastu krajów odpowiadali na dwa pytania:

  1. Jak często doświadczałeś problemów finansowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy?
  2. Jakie są twoje oczekiwania co do sytuacji finansowej twojej rodziny w ciągu najbliższych 12 miesięcy?
d2lqeq0

Na podstawie odpowiedzi został stworzony ranking. Im wyższe w nim miejsce, tym gorzej. Rok temu z wynikiem 38 pkt Polska została sklasyfikowana na 6. miejscu, w tym - zdobyliśmy 60 pkt i odnotowaliśmy największy wzrost w zestawieniu. Przypadło nam niechlubne drugie miejsce. Tuż za Irlandią.

Oba kraje najpierw bardzo skorzystały na ożywieniu gospodarczym i przystąpieniu do Unii Europejskiej. Gdy trend na rynku się odwrócił, straciły najwięcej - wyjaśnia Elaine Kempson z centrum badawczego finansów osobistych, partnera akademickiego Genworth przy sporządzaniu Indeksu Polska ma najwyższy odsetek konsumentów zaklasyfikowanych jako "niestabilni finansowo". Do tej kategorii zostało zakwalifikowanych aż 46 proc. obywateli naszego kraju. Co gorsze jeszcze rok temu w takiej sytuacji było tylko 27 proc. badanych. - Może Polska i uniknęła recesji, ale wyższy poziom bezrobocia i rosnąca inflacja wywierają presję na gospodarstwa domowe - uważa Marat Nevretdinov, dyrektor generalny Genworth Financial w Polsce.

Co gorsza Polacy nie mają perspektyw. Odsetek osób, które uważają, że ich sytuacja finansowa poprawi się w przyszłości spadł o połowę, z 22 do 11 proc., podczas gdy odsetek Polaków przewidujących pogorszenie ich sytuacji finansowej wzrósł z 16 do 27 proc.

Paradoksalnie wyniki badań pokazują, że w Europie poziom niestabilności finansowej zmniejszył się z 35 do 27 punktów! Autorzy rankingu twierdzą, że spadek może być przypisywany niewielkiemu złagodzeniu zarówno problemów finansowych, jak i pesymistycznych oczekiwań co do przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych. Jednak do poziomu z 2007 roku, gdy Europa uzyskała w zestawieniu 7 punktów, jeszcze daleko.

d2lqeq0

Najbezpieczniejsza finansowo jest Norwegia, która zajęła ostatnie miejsce. Przedostatnia jest Dania, kolejne miejsca licząc od końca zajęły Szwecja i Finlandia. Dużo lepiej niż przed rokiem swoją sytuację oceniają Portugalczycy, którzy z pierwszego miejsca w roku ubiegłym spadli na czwarte. Trzecie miejsce zajęła Grecja.

| Jak liczony był ranking Indeks to stosunek osób bezpiecznych finansowo i tych w sytuacji niestabilnej. Wartość uzyskana w ten sposób jest przeliczana, tak aby wynik -100 wskazywał maksymalne możliwe względne bezpieczeństwo finansowe, a +100 - maksymalną względną finansową niestabilność. |
| --- |

JK, wp.pl

d2lqeq0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lqeq0