Trwa ładowanie...

Polacy krytycznie o łapownictwie

Optymistyczne wyniki badań CBOS. Polacy coraz bardziej krytycznie oceniają zjawisko łapownictwa. Już 84 proc. ankietowanych przekupstwo uznaje za niemoralne w każdej dziedzinie życia, wszędzie i zawsze

Polacy krytycznie o łapownictwieŹródło: thinkstock
d2rl7h4
d2rl7h4

W porównaniu z 2009 rokiem, o dziewięć punktów procentowych (z 41 procent do 32 procent) zmalał odsetek badanych uważających, że łapownictwo w pewnych sytuacjach jest usprawiedliwione. Dodatkowo wzrosła liczba osób, które twierdzą, że nawet gdyby zmuszała ich do tego sytuacja, nie dadzą łapówki (o 7 punktów procentowych, z 49 procent do 56 procent).

Z badań wynika również, że niezmiennie, od siedmiu lat, co jedenasty ankietowany przyznaje się do wręczenia łapówki. Wynik ten jest jednak zdecydowanie niższy, niż pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Jednocześnie co szósty badany (16 procent) deklaruje, że zna kogoś, kto bierze łapówki, zaś 81 procent ankietowanych twierdzi, że nie zna takich osób.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 6-12 czerwca 2013 roku na liczącej 1010 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d2rl7h4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rl7h4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj