Polacy krytycznie o łapownictwie

Optymistyczne wyniki badań CBOS. Polacy coraz bardziej krytycznie oceniają zjawisko łapownictwa. Już 84 proc. ankietowanych przekupstwo uznaje za niemoralne w każdej dziedzinie życia, wszędzie i zawsze

Polacy krytycznie o łapownictwie
Źródło zdjęć: © thinkstock

W porównaniu z 2009 rokiem, o dziewięć punktów procentowych (z 41 procent do 32 procent) zmalał odsetek badanych uważających, że łapownictwo w pewnych sytuacjach jest usprawiedliwione. Dodatkowo wzrosła liczba osób, które twierdzą, że nawet gdyby zmuszała ich do tego sytuacja, nie dadzą łapówki (o 7 punktów procentowych, z 49 procent do 56 procent).

Z badań wynika również, że niezmiennie, od siedmiu lat, co jedenasty ankietowany przyznaje się do wręczenia łapówki. Wynik ten jest jednak zdecydowanie niższy, niż pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Jednocześnie co szósty badany (16 procent) deklaruje, że zna kogoś, kto bierze łapówki, zaś 81 procent ankietowanych twierdzi, że nie zna takich osób.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 6-12 czerwca 2013 roku na liczącej 1010 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)