Polacy masowo kupują tam nieruchomości. Podali powody
Polacy coraz częściej kupują domy w Hiszpanii - w 2024 r. nabyli prawie 4,3 tys. nieruchomości, co stanowi wzrost o 36,6 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Zainteresowanie tym rynkiem widać też wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.
Jak poinformował dziennik gospodarczy "Expansion", powołując się na dane hiszpańskiego Stowarzyszenia Rejestratorów, najwięcej transakcji miało miejsce w regionach takich jak Wspólnota Walencji, Andaluzja, Wyspy Kanaryjskie, Katalonia i Murcja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
85 złotych za kilogram. Zawrotne ceny owoców na początku kwietnia
Polacy boją się wojny
Najczęściej na taki krok decydują się osoby w wieku od 45 do 65 lat, którzy z reguły poszukują domów na hiszpańskim wybrzeżu do okazjonalnego użytku i jako długoterminowe inwestycje - napisał "Expansion".
Głównymi powodami dużego zainteresowania hiszpańskim rynkiem wśród polskich obywateli jest bliskość wojny na Ukrainie oraz postrzeganie Hiszpanii jako bezpiecznego i atrakcyjnego miejsca do życia. Wskazuje się również na możliwości Polaków, które w ostatnich dekadach znacznie się zwiększyły.
Eksperci cytowani przez "Expansion" przewidują, że trend wzrostowy wśród Polaków będzie się utrzymywał. Mimo że Polacy zajmują dopiero końcowe miejsca w pierwszej dziesiątce cudzoziemców kupujących domy w Hiszpanii, ich zainteresowanie tym rynkiem jest wyraźne.
Podobne tendencje obserwuje się wśród obywateli Rumunii, Bułgarii, Węgier, Litwy i Ukrainy.
Złe wieści dla posiadaczy nieruchomości w Hiszpanii
Dla właścicieli nieruchomości w Hiszpanii szykują się jednak duże zmian. Jak pisaliśmy w WP Finanse, przepisy regulujące najem turystyczny zakładają, że będzie on możliwy tylko w przypadku, gdy zgodę wyrazi większość członków wspólnoty mieszkaniowej. Wnioskodawca będzie musiał także odczekać 20 dni, by umożliwić członkom wspólnoty zgłoszenie sprzeciwu.
Jeżeli takie zezwolenie nie zostanie wydane, prezes wspólnoty będzie mógł zażądać zaprzestania wynajmu lokalu, a po uzyskaniu zgody zarządu, nawet wszcząć postępowanie prawne przeciwko właścicielowi. Ustawa weszła w życie w kwietniu 2025 r.