Trwa ładowanie...
Newseria
ofe

Polacy nie odkładają dodatkowych pieniędzy na emerytury

Po obniżeniu wartości środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych Polacy nie zaczęli szukać produktów finansowych, które pozwoliłyby oszczędzać na przyszłe emerytury. Tą sytuację zmieniłyby np. odpowiednie ulgi podatkowe.

Share
Polacy nie odkładają dodatkowych pieniędzy na emerytury
Źródło: Fotolia, Fot: Andrey Arkusha
d1bpqnr

Po obniżeniu wartości środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych, Polacy nie zaczęli szukać produktów finansowych, które pozwoliłyby oszczędzać na przyszłe emerytury. Sytuację zmieniłyby np. odpowiednie ulgi podatkowe.

Na razie towarzystwa ubezpieczeniowe nie dostrzegają specjalnego wzrostu zainteresowania klientów oferowanymi na rynku w ramach tzw. III filara – IKE oraz IKZE, czyli Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi oraz Indywidualnymi Kontami Zabezpieczenia Emerytalnego.

d1bpqnr

OFE było czysto deklaratywne, tam nie było konieczności wykładania żadnych pieniędzy z kieszeni, tutaj jest trochę inaczej, a ponadto korzyści podatkowe są stosunkowo niewielkie – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Witold Jaworski, prezes zarządu Allianz Polska. – Więc tak naprawdę na rynku nie widzimy dramatycznego wzrostu zainteresowania tymi produktami.

Tymczasem z ZUS-owskiego kalkulatora wynika, że świadczenie większości przyszłych emerytów stanowić będzie nie więcej niż 1/3 obecnego wynagrodzenia. Czyli trochę ponad 1 tys. zł dla zarabiających dziś średnią krajową. Firmy ubezpieczeniowe liczą na to, że Polacy uświadomią sobie, jak niskie emerytury dostaną od państwa i pomyślą o dodatkowym oszczędzaniu.

d1bpqnr

Podziel się opinią

Share
d1bpqnr
d1bpqnr