Polacy ruszyli po pieniądze. Ponad 600 tys. wniosków
14.05.2024 20:43, aktual.: 15.05.2024 17:48
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedłuża do 1 lipca termin składania wniosków o dofinansowanie do płatności bezpośrednich. O wsparcie można się ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus.
Jak podaje ARiMR, do tej pory złożono już 640 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie. Zapewne będzie ich jeszcze więcej, ponieważ na wprowadzanie zmian w deklaracjach bez konsekwencji finansowych rolnicy mają czas do 16 lipca.
Wnioski będzie można składać jeszcze do 26 lipca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc. - informuje we wtorek ARiRM.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie
Zmiany te nie dotyczą wniosków o przyznanie nowych form płatności bezpośrednich – płatności dla małych gospodarstw i ekoschematu "Grunty wyłączone z produkcji" – tu termin pozostaje ten sam i jest nim 31 sierpnia. Ważne jest, że aby ubiegać się o te dwie nowe płatności trzeba najpierw złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie w podstawowym terminie na dotychczasowych zasadach.
Jak można ubiegać się o świadczenia? Wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii Agencji. Także w tym roku bezpłatną pomocą służą eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
Komu przysługują dopłaty? Oto warunki
Agencja podkreśla, że dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom aktywnym zawodowo, prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Ziemia, do której chcą otrzymać dofinansowanie, powinna być w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r.
Wsparcie przysługuje także gospodarzom, którzy mają mniej niż 1 ha gruntów, ale spełniają warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami a łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.
Katalog płatności, o które można się ubiegać w tegorocznej kampanii, jest podobny do tego z 2023 roku. Ale są też nowe. Jedna z nich to płatność dla małych gospodarstw, która ma być przeznaczona dla rolników posiadających do 5 ha użytków rolnych. Propozycja ta wymaga jeszcze akceptacja Komisji Europejskiej.
Będą też zmiany w zasadach dotyczących warunkowości. Modyfikacje przepisów mają dotyczyć:
- zwolnienia gospodarstw do 10 ha z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości;
- większej swobody w stosowaniu wymogu WPR, aby utrzymać stosunek trwałych użytków zielonych do użytków rolnych powyżej 5 proc. w porównaniu do 2018 r. (GAEC 1) większej swobody w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej (GAEC 6);
- uznania dywersyfikacji upraw za alternatywę dla zmianowania (GAEC 7);
- zniesienia obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych (GAEC 8). Z tą ostatnią zmianą związane jest wprowadzenie nowego ekoschematu – Grunty wyłączone z produkcji.