Polacy są biedni ale nie żyją w nędzy

17% Polaków żyje na granicy ubóstwa, to tyle samo ile wynosi średnia unijna. Tak wynika z danych za 2008 roku opublikowanych przez europejski urząd statystyczny Eurostat. Jeśli chodzi o niedostatek materialny w Polsce to dane się pogarszają, ale wciąż nie są one najgorsze we Wspólnocie.

Unijne statystyki mówią, że w naszym kraju biedą najbardziej zagrożone są osoby do 17 roku życia. Ogólnie jednak sytuacja w Polsce jest lepsza aniżeli w krajach bałtyckich, Rumunii, Bułgarii, czy nawet we Włoszech i w Portugalii. Eurostat zastrzega jednak, że bieda to pojęcie względne i jej próg jest różny w zależności od kraju. O zagrożeniu ubóstwem można mówić wtedy, gdy dochody spadają poniżej 60% przeciętnego wynagrodzenia w danym państwie.

Unijne biuro statystyczne sprawdziło więc sytuację w krajach członkowskich korzystając z innej metody. Chodzi o niedostatek materialny, który pokazuje ile osób nie stać na przykład na to, by zjeść mięso co drugi dzień, odpowiednio ogrzać mieszkanie, kupić pralkę, czy wyjechać na urlop.

Z tych statystyk wynika, że dwie trzecie naszych rodaków nie może sobie pozwolić na wakacje, jedna piąta nie ma odpowiedniego ogrzewania, tyle samo nie ma pieniędzy na mięsny obiad co drugi dzień, a 17% nie stać na samochód. I choć ta sytuacja nie daje powodów do optymizmu w Polsce, to odsetek osób dotkniętych materialnym niedostatkiem wcale nie jest najwyższy. Gorzej pod tym względem jest w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech, Łotwie czy w Portugalii.

unia europejskabiedaubóstwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)