Trwa ładowanie...

Polacy: tak źle w kraju nie było od dwóch lat

Niemal dwie trzecie Polaków (63%) negatywnie ocenia kierunek zmian w Polsce, a co piąty badany (21%) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku; 16% nie ma zdania na ten temat - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Opinie o sytuacji gospodarczej kraju należą do najgorszych od blisko dwóch lat.

Polacy: tak źle w kraju nie było od dwóch latŹródło: Jupiterimages
d3o43fl
d3o43fl

Po istotnym pogorszeniu nastrojów społecznych w marcu, kwiecień przyniósł poprawę części wskaźników, jednak mimo to w większości przypadków obecne oceny i prognozy są gorsze niż w lutym lub co najwyżej porównywalne z nimi - napisano w komunikacie z badania. CBOS podkreśla też, że choć wskaźniki odrobinę się poprawiły (grupa niezadowolonych z sytuacji w kraju zmniejszyła się o 2 pkt proc., ale tak samo zmieniła się grupa zadowolonych), to odsetek negatywnych ocen ogólnej sytuacji w kraju nadal należy do najwyższych od ponad dwóch lat.

Nieco gorsze niż w marcu są oceny sytuacji politycznej w kraju. Dobrze oceniło ją 8% badanych (spadek o 3 pkt proc. w porównaniu z marcem). Niezadowolenie wyraziła ponad połowa ankietowanych (53%, wzrost o 3 pkt proc.). Zdania nie miała jedna trzecia uczestników sondażu (34%, spadek o 1 pkt proc.).

Opinie o sytuacji gospodarczej kraju należą do najgorszych od blisko dwóch lat, mimo że odsetek respondentów, którzy mają krytyczne zdanie, zmniejszył się o 4 pkt proc. do poziomu 44%. Stan polskiej gospodarki chwalił co szósty badany (16%, spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z marcem). Zdania nie miało 37% pytanych (wzrost o 5 pkt proc.).

d3o43fl

Jak pisze CBOS, ocena sytuacji w zakładach pracy, w których zatrudnieni są respondenci, od trzech miesięcy jest dość stabilna i raczej pozytywna. W kwietniu zadowolenie wyraziła połowa pracujących (51%, wzrost o 2 pkt proc.), przeciwnego zdania była niespełna jedna piąta (18%) badanych (bez zmian). Prawie jedna trzecia respondentów (29%, spadek o 4 pkt proc. w ciągu miesiąca) uważa, że sytuacja w ich pracy jest ani dobra, ani zła.

Oceny jakości życia respondentów oraz sytuacji materialnej ich gospodarstw, które w marcu uległy dość istotnemu pogorszeniu, w kwietniu powróciły do poziomu z lutego. 41% uczestników badania zadeklarowało, że żyje im się dobrze (to o 5 pkt proc. więcej niż w marcu). Nie zmienił się odsetek tych, którzy czują, że żyje im się źle; jest ich 13%. Jako ani dobrą, ani złą swoją sytuację ocenia nieco poniżej połowy respondentów (46%, spadek o 5 pkt proc.).

Warunki materialne swojego gospodarstwa domowego dobrze ocenia 40% respondentów (to 7 pkt proc. więcej niż w marcu). Przeciwnego zdania jest co siódmy ankietowany (bez zmian). Odsetek osób, które nie mają zdania, w ciągu miesiąca spadł o 6 pkt proc. do poziomu 47%.

Jeśli chodzi o przewidywania na najbliższy rok, to - jak napisano w komunikacie z badania - we wszystkich wymiarach są one nieco mniej pesymistyczne niż przed miesiącem; zdecydowanie najczęstsza jest opinia, że sytuacja nie ulegnie zmianie.

d3o43fl

Odsetek osób obawiających się pogorszenia ogólnej sytuacji w Polsce w ciągu miesiąca zmniejszył się o 7 pkt proc. do poziomu 37%. Prawie połowa badanych (45%) nie spodziewa się znaczących zmian (wzrost o 5 pkt proc.). Optymistą w tym względzie jest co dwunasty Polak (12%, wzrost o 1 pkt proc.).

Nieco mniej pesymistyczne niż przed miesiącem są też przewidywania dot. rozwoju sytuacji politycznej w Polsce. Jej pogorszenia obawia się co czwarty badany (24%, spadek o 4 pkt proc.), a poprawy oczekuje co ósmy (12%, wzrost o 1 pkt proc.). 55% uczestników sondażu sądzi, że najbliższym roku sytuacja polityczna się nie zmieni (wzrost o 3 pkt proc.).

W przypadku sytuacji gospodarczej pogorszenia spodziewa się jedna czwarta Polaków (24%, spadek o 8 pkt proc. w ciągu miesiąca), a poprawy - jedna ósma (12%, wzrost o 1 pkt proc.).

Większość badanych nie przewiduje też zmian w zakresie swojej sytuacji materialnej oraz jakości życia (odpowiednio 64 i 51%). Podobnie układają się przewidywania dotyczące sytuacji w zakładach pracy; 58% zatrudnionych sądzi, że w ciągu roku kondycja ich firm się nie zmieni.

Badanie CBOS zostało zrealizowane w dniach 7-13 kwietnia na 1192-osobowej, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d3o43fl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o43fl