Polacy wciąż kochają Irlandię
Fala emigracji do Irlandii wcale nie maleje.
W 2006 r. na wyspę przyjechało znacznie więcej Polaków niż rok
wcześniej - podaje "Gazeta Wyborcza".
04.01.2007 | aktual.: 27.07.2007 14:03
Takie dane ujawniło właśnie irlandzkie ministerstwo spraw społecznych i rodziny, które nadaje numery irlandzkiego ubezpieczenia społecznego (PPS). W 2006 r. taki numer nadano prawie 90 tys. Polaków. To o 25 tys. więcej niż w całym 2005 r. W dodatku dane za ostatni rok nie obejmują jeszcze grudnia.
_ To pokazuje, że mamy rosnącą falę emigracji do Irlandii _ - komentuje dr Maciej Duszczyk, ekspert od migracji z Instytutu Polityki Społecznej UW. Zastrzega jednak, że nie należy dodawać liczb z kolejnych lat, by przekonać się, ilu Polaków przebywa w Irlandii. _ Osoby, które otrzymały numer, mogły wyjechać lub pracują na wyspie sezonowo. _
Nikt nie wie dokładnie, ilu Polaków mieszka na Zielonej Wyspie, szacuje się, że od 100 do 250 tys. _ O numer PPS występuje się tylko raz, jeśli ktoś wyjeżdża, numer nie przepada _ - tłumaczy Oonagh Duffy z biura prasowego ministerstwa spraw społecznych i rodziny. Ministerstwo dopiero zamierza wspólnie z urzędami skarbowymi sprawdzić, ile osób mających PPS regularnie płaci podatki lub pobiera zasiłki.
W stosunku do liczby mieszkańców w 4-mln Irlandii Polaków jest nawet więcej niż w Wielkiej Brytanii. Wyspa przyciąga naszych rodaków m.in. ze względu na praktycznie nieistniejące tam bezrobocie i wysokie płace. Trwa boom w budownictwie, branży, w której Polacy są szczególnie cenieni.
Zdaniem dr. Duszczyka Polacy wybierają Irlandię nie tylko z powodu pracy i zarobków. _ Irlandczycy to otwarte społeczeństwo, pamiętają swą niedawną emigrację i dlatego ze zrozumieniem patrzą na Polaków _ - mówi. Pewną rolę odgrywa też bliskość kulturowa, m.in. wspólna religia.
Na razie obecność Polaków nie wpłynęła na wzrost bezrobocia w Irlandii. Zdaniem dr. Duszczyka, jeśli tempo przyjazdów się utrzyma, sytuacja może się jednak niebawem zmienić i Polacy zaczną odbierać pracę Irlandczykom. _ To może wywołać protesty, konflikty społeczne _ - ostrzega.
Porównywalnych danych za ostatni okres nie ma jeszcze z Wielkiej Brytanii. Liczba osób otrzymujących numer ubezpieczenia społecznego (NINo) w roku od czerwca 2005 do czerwca 2006 wyniosła 171 tys. W poprzednim roku było to 62 tys. Inaczej niż w Irlandii numer dostają tylko osoby pracujące lub występujące o zasiłki, a nie uczniowie czy niepracujący małżonkowie. Z kolei dane z rejestru pracowników WRS sugerują, że liczba Polaków przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii się stabilizuje. (PAP)