Trwa ładowanie...
hr
08-08-2013 14:30

Polacy wśród najbardziej zapracowanych

W Polsce pracuje się 40 godzin, co plasuje nas w gronie najbardziej zapracowanych

Polacy wśród najbardziej zapracowanychŹródło: Thinkstock
d4letwm
d4letwm

*Z zestawienia CNNmoney wynika, że w pierwszej 10 państw o najkrótszym tygodniowym czasie pracy tylko jeden pochodzi spoza Europy. Na czele rankingu znajduje się Holandia z 29-godzinnym tygodniem pracy. W Polsce pracuje się 40 godzin, co plasuje nas w gronie najbardziej zapracowanych. *

Holendrzy pracują tylko przez 29 godzin w tygodniu. Nie przeszkadza im to jednak w osiąganiu wysokich zarobków. Średnie wynagrodzenie w tym kraju wynosi bowiem 47 tys. dolarów. W kraju Tulipanów popularny jest także czterodniowy tydzień pracy, szczególnie w przypadku pracujących mam. Tamtejszy urząd statystyczny podał, że ogółem 86% mam pracowało w 2012 krócej niż 34 godziny tygodniowo. W przypadku ojców ten odsetek wynosił 12%.

Na drugim miejscu uplasowała się Dania, gdzie pracuje się 33 godziny w tygodniu. Podobnie jak w całej Skandynawii pracownik cieszy się tam dużą ochroną prawną i sporymi przywilejami. M.in. w powszechnym zastosowaniu są elastyczne godziny pracy. Co roku przysługuje im także 5 tygodni płatnego urlopu.

W Norwegii tygodniowy czas pracy to również 33 godziny. Tutaj jednak urlop jest trochę krótszy i wynosi 21 dni. Pracownik wychowujący małe dziecko może natomiast zmniejszyć liczbę godzin w ramach etatu. Zarobki w Danii i Norwegii to rocznie odpowiednio 46 i 44 tys. dolarów.

d4letwm

Czwarte miejsce zajmuje Irlandia. Jeszcze 30 lat temu w tym kraju pracowało się nawet po 44 godziny tygodniowo. Redukcje sprawiły, że czas ten zmniejszył się do 34 godzin. Zarobić można jednak więcej niż w krajach czołowej trójki. Średnie roczne wynagrodzenie to obecnie 51 tys. dolarów. Na Zielonej Wyspie wzrasta także zainteresowanie pracą w niepełnym wymiarze czasowym.

W trzech kolejnych krajach rankingu, Niemczech, Szwajcarii i Belgii, tygodniowy czas pracy to 35 godzin. Nasi zachodni sąsiedzi są bardzo otwarci na pracę niepełnym wymiarze etatu. W 2012 roku co czwarty Niemiec pracował właśnie w ten sposób. Państwo zachęcało firmy do takich rozwiązań, aby uniknąć zwalniania pracowników.

Szwajcarzy to z kolei według OECD najbardziej szczęśliwy naród świata. Powodów do narzekania rzeczywiście nie mają. Zarabiają średnio tyle co Amerykanie – 50 tys. dolarów rocznie, przy czym ich tydzień pracy jest krótszy o 5 godz. 15 min. Jedynym państwem spoza Europy w zestawieniu CNNmoney jest Australia z 36 godzinami pracy w tygodniu. Co prawda, formalnie przepisy mówią o 38 godzinach, ale przeciętny Australijczyk pracuje nieco krócej.

d4letwm

36 godzin pracuje się także pozostałych krajach pierwszej „dziesiątki” – Szwecji i Włoszech. Z tej trójki największe zarobki (45 tys. dolarów) występują w Australii. Szwedzi muszą się zadowolić 38 tys., a Włosi 34 tys. dolarów.

Polacy na tle wielu państw europejskich są pracusiami. Zgodnie z zapisami kodeksu pracy pracujemy 40 godzin w tygodniu. Mamy też krótsze urlopy niż np. Duńczycy, które wynoszą 20 lub 26 dni roboczych. W we wspomnianych już Stanach Zjednoczonych „week worktime” wynosi natomiast o kwadrans więcej niż w Polsce – 40 godzin i 15 min.

d4letwm

Wyniki analiz prowadzonych przez Bureau of Labor Statistic pokazują, że Amerykanie zatrudnieni na pełen etat pracują średnio przez 8,4 godziny dziennie (42,5 godz. tygodniowo). W przypadku kobiet ten czas jest nieco krótszy i wynosi 7,7 godzin (38 godz. tygodniowo). Ogółem Amerykanie w pracy spędzają dużo więcej czasu niż Europejczycy. Jak podaje CNNmoney, rocznie pracują dłużej o 210 godzin od Belgów, o 155 godzin od Szwajcarów i o 143 godziny od Szwedów.

Na wysokie miejsce w rankingu nie mają szans państwa azjatyckie, słynące z wielkiej pracowitości. Standardowy tydzień pracy w Chinach obowiązuje w wymiarze 44-godzin. Dopuszczalne są płatne nadgodziny jednak w sumie nie może on przekroczyć 48 godzin. Podobne rozwiązania wdrożono w Singapurze, a w Hong-Kongu zatrudnieni na pełen etat pracują jeszcze o godzinę więcej. Dorównują im niektóre kraje latynoskie. W Meksyku czy Kolumbii władze ustanowiły maksymalny czas pracy w tygodniu w wymiarze 48 godzin. Obywatele Japońcy czy Koreańczycy z Południa pracują tygodniowo z reguły 40 lub 44 godzin. Dopuszczane są nadgodziny, jednak obowiązują ich ścisłe limity, które wynoszą: 15h – tydzień, 45h - miesięcznie oraz 120h – przez 3 miesiące

. W Indiach wiele zależy od miejsca pracy. W mniejszych indyjskich firmach pracownicy spędzają nawet po 11 godzin dziennie, natomiast w dużych kompaniach czy korporacjach między narodowych jest to przeważnie 8-9 godzin.

KK,MA,WP.PL

d4letwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4letwm