Trwa ładowanie...
policja
22-06-2010 04:00

Policja niebezpiecznie ścięta

Dalsze ograniczanie pieniędzy na utrzymanie policji odbije się na zwykłych ludziach. To wniosek z raportu Najwyższej Izby Kontroli, na który powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna".

Policja niebezpiecznie ściętaŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d1vo0k1
d1vo0k1

Dopiero po zbadaniu sprawy przez NIK dokładnie wiadomo, o ile rząd ściął wydatki na policję w ubiegłym roku. Wcześniej na ten temat krążyły sprzeczne informacje. Okazuje się, że ścięto je o 800 milionów złotych. Dodatkowo 1 stycznia 2009 roku policjantom już zabrakło 400 milionów złotych na zapłatę faktur z ubiegłego roku.

Inspektorzy NIK zwrócili uwagę, że policjanci nie wykorzystują wszystkich możliwości zwiększania dochodów budżetowych. Chodzi o pieniądze, które powinni zapłacić pijani trzeźwiejący w izbach zatrzymań. Duże sumy winne są firmy, które wykupują specjalne konwoje prowadzone przez radiowozy - na przykład banki przewożące duże sumy. Inspektorzy NIK skrupulatnie zliczyli wszystkie należności, których policjanci nie ściągnęli. Okazało się, że to niemal 40 milionów złotych, strażnicy graniczni zaś mogli zwindykować niemal 10 milionów.

Kontrolerzy NIK wykryli również w centrali Straży Granicznej przykład omijania ustawy o zamówieniach publicznych. Tak kupowano bilety lotnicze, na które wydano ponad dwa miliony złotych.

Problemy z płynnością finansową policji to nie tylko kwestia bezpieczeństwa i kłopoty samej policji. To także zła wiadomość dla setek firm, które z nią kooperują. Dziś policja jest największym polskim pracodawcą, zatrudnia w sumie niemal 130 tysięcy policjantów i cywilów, a wiele usług zamawia na zewnątrz.
Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

d1vo0k1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vo0k1