Trwa ładowanie...

Policjanci będą zarabiać 522 zł więcej

Wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna
podpisał rozporządzenia płacowe dotyczące m.in.
zapisanych w ustawie budżetowej na 2008 r. pięciusetzłotowych podwyżek dla policjantów - poinformował rzecznik komendanta głównego
policji Mariusz Sokołowski.

Share
Policjanci będą zarabiać 522 zł więcej
Źródło: wp.pl, fot: Konrad Żelazowski
d2co6nn

Rzeczniczka MSWiA Wioletta Paprocka poinformowała, że równocześnie podpisane zostało też rozporządzenia płacowe dotyczące funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Schetyna podpisał rozporządzenie ws. podwyżek dla policjantów podczas odprawy rocznej komendantów wojewódzkich i powiatowych w Szczytnie.

Podwyżki dla policjantów i strażników granicznych będą naliczane z wyrównaniem od 1 stycznia 2008 r. Dla każdego funkcjonariusza przypadnie średnio miesięcznie ok. 522 zł brutto.

d2co6nn

Rozporządzenie płacowe ws. policjantów znosi także widełki w poszczególnych grupach zaszeregowania policjantów i zmniejsza liczbę grup z 19 do 16. Oznacza to m.in., że funkcjonariusze po szkoleniu podstawowym nie będą jak dotąd aplikantami, a awansują bezpośrednio na stanowisko "policjanta". Należąc do określonej grupy, w całej Polsce, będą również dostawać taką samą podstawę uposażenia, a ich wynagrodzenia różnić się będzie m.in. dodatkiem funkcyjnym, służbowym, stopniem czy wysługą lat.

Najniższe uposażenie zasadnicze policjanta, który ukończy szkolenie podstawowe ma wynosić ok. 2200 zł brutto.

Podwyżki dla policjantów, a także m.in. strażników granicznych, strażaków i funkcjonariuszy BOR zakłada ustawa o modernizacji służb mundurowych. Na jej podstawie w ustawie budżetowej na 2008 r. zapisano też wzrost pensji strażaków o 590 zł brutto a funkcjonariuszy BOR o 525 zł brutto.

Według danych KGP, w 2007 r. w ramach ustawy modernizacyjnej m.in. na nowy sprzęt i podwyżki dla policjantów wydano 870 mln zł. W latach 2008-2009 kwota ta ma wzrosnąć ponad 4-krotnie - w sumie ponad 4 miliardy 458 milionów zł ma zostać wydanych na wymianę radiowozów, uzbrojenia i wyposażenia policjantów.

d2co6nn

Do tej pory zakupiono m.in. - jak poinformował Sokołowski - ponad 1200 nowych, policyjnych samochodów, ponad 4700 nowoczesnych pistoletów Glock, 4276 komputerów, 1598 laptopów, ponad 4000 palmtopów. W ubiegłym roku przeprowadzono także remonty w 447 jednostkach policyjnych na terenie całego kraju i wybudowano 145 nowych. Do końca ubiegłego roku już zakończono budowy od podstaw 45 nowych.

_ W latach 2008-2009 planowane jest również zakupienie ponad 2 tys. furgonów policyjnych i ponad 4,4 tys. samochodów osobowych i terenowych, a także 44 tys. sztuk nowych pistoletów, ponad 12 tys. kamizelek kuloodpornych oraz ponad 30 tys. kompletów nowego umundurowania _ - zaznaczył Sokołowski.

d2co6nn

Podziel się opinią

Share
d2co6nn
d2co6nn