Polityka wraca na rynki
Wydarzeniem weekendu były wybory parlamentarne w Niemczech i testy rakietowe przeprowadzone przez Iran. Te tematy mogą jeszcze wpływać na rozwój wypadków na rynkach finansowych.
28.09.2009 | aktual.: 28.09.2009 10:50
Przedłużenie kadencji Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec - bo do tego można wynik wyborów w Niemczech sprowadzić - jest korzystne z punktu widzenia naszej gospodarki. Zapowiedź obniżki podatków w Niemczech czy dalsze ukłony w stronę przedsiębiorców mogą pomóc w rozwoju naszego eksportu do Niemiec. Ze względu na wynik wyborów DAX notuje ok. godz. 10 wciąż jeszcze wzrost, podczas gdy inne indeksy europejskie zachowują się słabiej.
Być może między innymi ze względu na niepokój jaki wywołał w weekend Iran przeprowadzając dwie próby rakietowe. Tu oczywiście pole do popisu otwiera się przed komentatorami geopolityki. Z punktu widzenia rynków każda groźba konfliktu w tym regionie świata grozi wzrostem cen ropy. Do tej pory wzrost cen ropy sprzyjał rynkom wschodzącym, ale czy tak stanie się też w obecnej sytuacji?
Rynki będą ponadto koncentrować się napływających danych makroekonomicznych. Najważniejszy będzie piątek i dane z rynku pracy w USA (oraz próby ich odgadnięcia w środę). Ponadto we wtorek S&P/CaseShiller opublikuje swój raport dotyczący cen domów w USA, tego dnia poznamy także nastroje konsumentów w Stanach. W czwartek indeksy PMI dla sektora przemysłu w Europie oraz dane o wydatkach i dochodach Amerykanów. Zapowiada się więc tydzień nie pozbawiony emocji na rynkach. Spodziewamy się, że te dni przyniosą spadek wartości akcji.
Emil Szweda
Open Finance