Trwa ładowanie...
d12viyh

Polkomtel jest zainteresowany kupnem Exatela, Dialogu i P4; zysk netto wzrośnie w '10 (opis)

11.08. Warszawa (PAP) - Polkomtel jest zainteresowany kupnem Exatela, Dialogu i P4. Spółka uruchamia program emisji euroobligacji na 1 mld euro i zapowiada, że jej zysk netto...
Share
d12viyh

11.08. Warszawa (PAP) - Polkomtel jest zainteresowany kupnem Exatela, Dialogu i P4. Spółka uruchamia program emisji euroobligacji na 1 mld euro i zapowiada, że jej zysk netto powinien wzrosnąć w 2010 roku. CAPEX będzie niższy - poinformował dziennikarzy prezes Jarosław Bauc.

"Jeśli będzie takie zaproszenie to przyjrzymy się tej spółce (Exatel-PAP) (...) Interesujemy się także Dialogiem (...). Play znajduje się także w kręgu naszego zainteresowania - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami prezes.

Pytany, czy jest szansa na jakąś akwizycję w tym roku Bauc odpowiedział: "Proces decyzyjny jest możliwy w tym roku, ale jeśli chodzi o transakcję to jest mało prawdopodobne".

d12viyh

Bauc nie wykluczył również ewentualnego zainteresowania telewizją kablową.

"Oferty triple play u zagranicznych operatorów zaczynają mieć coraz większe znaczenie. Nie powiem kategorycznie nie, ani nie powiem kategorycznie tak, dla telewizji w takiej, czy innej formule, ale kablówki są zdecydowanie przewartościowane w Polsce" - powiedział Bauc.

Prezes powiedział też, że Polkomtel uruchamia właśnie program emisji euroobligacji, z których mógłby pozyskać środki m.in. także na akwizycje, jeśli zaszłaby taka potrzeba. Pierwsza transza obligacji zostanie wyemitowana wkrótce i będą one notowane w Warszawie na giełdowym rynku Catalyst.

"Uruchomiliśmy program emisji euroobligacji i jego pierwsza odsłona odbędzie się na polskim rynku. Program opiewa na jeden miliard euro i jeśli zajdzie konieczność pozyskania dodatkowych środków, to z niego będziemy korzystać" - powiedział Bauc.

d12viyh

"Do końca tego miesiąca zamkniemy książkę popytu (...) na bazie euroobligacji będą to obligacje w złotych notowane w Warszawie na Catalyst" - dodał.

Bauc nie powiedział, jakiej wielkości może być pierwsza transza emitowanych obligacji.

"Chcielibyśmy, aby ta pierwsza transza wypełniła nam lukę po linii kredytowej, która wygasa w lipcu 2011 roku, a linia ta była na 1,6 mld zł" - powiedział.

Prezes powiedział też, że zysk netto Polkomtela w 2010 roku będzie wyższy niż w 2009 roku, ale nakłady inwestycyjne będą niższe niż w latach ubiegłych.

d12viyh

"Zysk netto będzie wyższy. Szykuje się dobry wynik finansowy za cały rok, bo nie rysują się żadne one-offy tak jak w tamtym roku" - powiedział Bauc.

"W zeszłym roku już mieliśmy wyhamowanie wydatków inwestycyjnych. W tym roku będzie jeszcze silniejsze przyhamowanie. Jeśli CAPEX w 2009 roku był na poziomie 1,2 mld zł, to jest mało prawdopodobne, żebyśmy dobili do dziewięciocyfrowych wydatków w 2010" - dodał.

Powiedział też, że przychody detaliczne na pewno będą wyższe w 2010 roku niż w 2009 roku, ale nie chciał wypowiadać się co do łącznych przychodów.

W 2009 roku Polkomtel miał 7,8 mld zł przychodów, 2,7 mld zł EBITDA oraz 980 mln zł zysku netto.

d12viyh

W pierwszym półroczu 2010 zysk netto Polkomtela wzrósł do 635 mln zł z 592 mln zł rok wcześniej, EBITDA wzrosła do 1,516 mld zł z 1,493 mld zł, a przychody spadły do 3,77 mld zł z 3,96 mld zł. Liczba klientów wyniosła na koniec czerwca 13,709 mln. Liczba użytkowników korzystających z dedykowanych usług transmisji danych wyniosła 1,2 mln.

Marża EBITDA w drugim kwartale 2010 roku wyniosła 42,5 proc., a prezes Bauc powiedział, że nie sądzi, żeby udało się utrzymać tę marże na poziomie 42 proc., ale w dłuższej perspektywie można się spodziewać marży w okolicach 40 proc.

Udział w rynku Polkomtela pod względem liczby klientów wyniósł na koniec czerwca 2010 roku 30,4 proc., a pod względem przychodów 30,9 proc.(PAP)

bas/ gor/

d12viyh

Podziel się opinią

Share
d12viyh
d12viyh