Trwa ładowanie...
d31bbfl

Połowa Polaków gdyby mogła to nadal odprowadzałaby składki do OFE - CBOS

29.07. Warszawa (PAP) - Gdyby przekazywanie części składki emerytalnej do OFE było dobrowolne, to połowa (50 proc.) z ubezpieczonych w OFE nadal chciałaby ją odprowadzać do OFE -...

d31bbfl
d31bbfl

29.07. Warszawa (PAP) - Gdyby przekazywanie części składki emerytalnej do OFE było dobrowolne, to połowa (50 proc.) z ubezpieczonych w OFE nadal chciałaby ją odprowadzać do OFE - wynika z badania CBOS.

"Z deklaracji osób ubezpieczonych w otwartych funduszach emerytalnych wynika, że gdyby przekazywanie części składki emerytalnej do OFE było dobrowolne, to połowa z nich (50 proc.) nadal chciałaby ją odprowadzać do OFE. Więcej niż jedna trzecia (36 proc.) deklaruje, że nie zdecydowałaby się na to. Część osób (14 proc.) jeszcze nie wie, jak by postąpiła" - napisano w komentarzu do badania.

Z badania wynika, że propozycje rządu dotyczące funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych zdecydowanie częściej budzą reakcje krytyczne niż przychylne.

"Dwie piąte ogółu badanych (40 proc.) uważa, że planowane zmiany idą w złym kierunku, a tylko co jedenasty (9 proc.) sądzi, że kierunek zmian jest właściwy. Mniej więcej połowa respondentów albo nie potrafi ustosunkować się do propozycji rządu (22 proc.), albo w ogóle o nich nie słyszała (29 proc.)" - napisano.

d31bbfl

Zdaniem autorów badania, mimo generalnie raczej krytycznego stosunku do rządowych propozycji zmian w systemie emerytalnym, Polacy nie są zadowoleni z pracy otwartych funduszy emerytalnych.

"Działalność OFE jest bowiem oceniana raczej negatywnie i, co więcej, w ciągu ostatnich dwóch lat wyraźnie się pogorszyła. Obecnie blisko połowa badanych (47 proc., od kwietnia 2011 roku wzrost o 9 punktów) uważa, że OFE źle gospodarują powierzonymi im pieniędzmi przyszłych emerytów, a tylko niespełna jedna piąta (19 proc., spadek o 8 punktów) jest zdania, że robią to dobrze" - dodano.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-11 lipca 2013 roku na próbie 1005 osób. (PAP)

nik/ jtt/

d31bbfl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31bbfl