Połowa polskich matek nie wraca do pracy

Dlaczego kobiety nie chcą wracać do pracy po urodzeniu dziecka?

Połowa polskich matek nie wraca do pracy

W badaniach, przeprowadzonych w marcu 2011 r. na zlecenie marki Babilon, patrona akcji "Mama wraca do pracy, wzięło udział 23 tys. matek dzieci do lat 3. Wyniki ankiety internetowej opracował instytut MillwardBrown SMG/KRC.

Jak wynika z badań, do pracy wróciła jedna trzecia mam, jedna piąta nie pracuje zawodowo – uczy się, studiuje lub pracuje dorywczo, a 7 proc. nie planuje w ogóle powrotu do pracy.

16 proc. mam zdecydowała się na powrót do pracy, gdyż kariera jest ważną częścią ich życia. Jednak zdecydowana większość, prawie trzy czwarte respondentek, wróciła na etat, bo ich pensja jest ważną częścią dochodów rodziny. Nieco ponad jedna trzecia matek zdecydowała się na powrót do pracy, bo chciała wyjść z domu, a co dziesiąta stwierdziła, że była zmuszona do powrotu, gdyż w innym wypadku pracodawca by ją zwolnił.

Ponad połowa mam przed powrotem do pracy ustaliła z mężem lub partnerem podział obowiązków, 37 proc. rodzin nie zrobiło takich ustaleń. 85 proc. pracujących mam otrzymuje wsparcie od partnera lub męża, a 57 proc. od swojej matki. Mamom pomaga też często ich ojciec (27 proc.) lub teściowa (26 proc.), a co dziesiątej – opiekunka.

Kiedy mama pracuje, dzieci najczęściej zostają z babcią lub dziadkiem (44 proc.), rzadziej – z tatą (30 proc.). 15 proc. badanych mam korzysta z płatnej pomocy: niani (10 proc.) lub żłobka (5 proc.). Średnio przez ponad 4 godziny dziennie dzieci pozostają pod opieką kogoś innego niż ich mama.

W związku z powrotem do pracy mamy boją się, że dziecko będzie za nimi tęskniło (62 proc.) i że jest jeszcze za małe, by je zostawić pod opieką innej osoby (35 proc.). Ponad połowa mam obawia się łączenia obowiązków rodzinnych i zawodowych, co piąta martwi się, czy poradzi sobie z obowiązkami w pracy po długiej przerwie.

JK

rodzicedziecimatka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)