Trwa ładowanie...
d1c0ls2
16-09-2015 12:45

Polska awansowała o 3 pozycje na 21. miejsce w Global Dynamism Index

Warszawa, 16.09.2015 (ISBnews) - Polska gospodarka w zestawieniu gospodarek o największym potencjalne do długookresowego rozwoju awansowała o 3 pozycje na 21. miejsce, wynika z badania Global Dynamism Index, przeprowadzonego przez Grant Thornton.

d1c0ls2
d1c0ls2

W najnowszej edycji rankingu zdobyła 61,1 pkt na 100 pkt możliwych, co dało jej 21. miejsce na świecie, ex aequo z Austrią. To o trzy miejsca wyższa lokata niż uzyskana w poprzedniej, pierwszej edycji badania przeprowadzonego dwa lata temu. Wyprzedziła m.in. Japonię, Tajlandię, Hongkong i Francję, podano w komunikacie.

"Do liderów zestawienia, a więc Singapuru, Izraela i Australii sporo nam jeszcze brakuje, ale i tak 21. miejsce należy ocenić zdecydowanie pozytywnie. Nie tylko awansowaliśmy, ale też jesteśmy w czołówce w regonie. Spośród krajów Europy Środkowej i Wschodniej wyprzedza nas tylko Słowenia" - powiedział partner zarządzający Grant Thornton w Polsce Tomasz Wróblewski, cytowany w komunikacie.

Spośród pięciu generalnych obszarów, w jakich porównywane były między sobą poszczególne gospodarki, Polska najlepiej wypadła pod względem tzw. środowiska finansowego, w którym została sklasyfikowana jako piąta gospodarka świata.

"Nasi lokalni najwięksi konkurenci w pozyskiwaniu globalnego kapitału inwestycyjnego - Czechy, Węgry i Słowacja - są zdecydowanie za Polską, zajmują odpowiednio 25., 31. i 32. miejsce. To potwierdza, że Polska jest relatywnie atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu" - powiedział Wróblewski.

d1c0ls2

Według GDI, piętą achillesową polskiej gospodarki jest natomiast obszar związany z pracą i kapitałem ludzkim. Zajmujemy tu odległe 38. miejsce, a w regionie wyprzedzają nas Czechy, Rumunia i Słowenia.

"Notujemy nadal relatywnie wysoką stopę bezrobocia, co oznacza, że polska gospodarka nie wykorzystuje w pełni potencjału, jaki drzemie w jej pracownikach" - powiedział Wróblewski.

Global Dynamism Index (GDI) to cykliczne, międzynarodowe badanie realizowane przez firmę Grant Thornton we współpracy z Intelligence Unit, firmą badawczą należącą do grupy The Economist. Badanie obejmuje 60 największych gospodarek świata. Analizowane są 22 odrębne wskaźniki, które mają największy wpływ na długookresowe perspektywy gospodarcze, np. wskaźniki obrazujące warunki dla eksportu, strukturę demograficzną, czy skalę aktywności zawodowej.

(ISBnews)

d1c0ls2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c0ls2