Polska bieda piszczy coraz głośniej

W ubiegłym roku, po raz pierwszy od sześciu lat, przybyło w naszym kraju
rodzin w niezwykle trudnej sytuacji materialnej.

Polska bieda piszczy coraz głośniej
Źródło zdjęć: © AFP

Bezrobocie w Polsce jest najwyższe od czterech lat, a ofert zatrudnienia najmniej od lat siedmiu. Na szybką poprawę sytuacji nie ma co liczyć - informuje "DGP". Niższa jest też dynamika spadku bezrobocia. W znacznym stopniu wynika to, zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów, zakończeniem wielu inwestycji związanych z Euro 2012. Ponadto gospodarka hamuje i powstaje mało nowych miejsc pracy. Ponieważ koniunktura gospodarcza nadal się pogarsza w wyniku kryzysu na Zachodzie, przedsiębiorcy są bardzo ostrożni w zwiększaniu zatrudnienia.

Eksperci oceniają, że w grudniu stopa bezrobocia może być wyższa niż przed rokiem i może wynieść nawet 13,2 proc.

[

Obraz

]( http://praca.wp.pl/zarobki.html )

Prawo do zasiłku

W całym kraju z prawa do zasiłku dla bezrobotnych korzysta 305 tysięcy osób. To ok. 15,9 proc. wszystkich bezrobotnych. Oznacza to, że większość zarejestrowanych bezrobotnych nie może znaleźć pracy od ponad roku. Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest przez rok w tym rejonie, w którym stopa bezrobocia była na koniec czerwca poprzedniego roku o ponad 50 proc. wyższa od średniej krajowej. Z danych resortu pracy wynika, że w tym roku, zasiłek przez rok będą otrzymywać bezrobotni na jednej trzeciej terytorium kraju (w 110 powiatach na 314). W pozostałych powiatach bezrobotni będą otrzymywać zasiłek przez 6 miesięcy.

Wysokość zasiłku (te kwoty obowiązują od 01.06.2011r.), brutto :

• 761,40 zł miesięcznie w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku,
• 597,90 zł miesięcznie w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku.

Należy jednak pamiętać, że wysokość zasiłku zależy także od stażu pracy. Osobie, która spełnił warunki konieczne do przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych i której łączne okresy zatrudnienia, prowadzenia działalności (staż pracy), wynoszą:

• do 5 lat stażu pracy przysługuje zasiłek w wysokości 80 proc. zasiłku podstawowego,
• od 5 do 20 lat stażu pracy przysługuje 100 proc. zasiłku podstawowego,
• co najmniej 20 lat stażu pracy przysługuje 120 proc. zasiłku podstawowego.

Zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany w okresach miesięcznych. Zasiłek za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę przysługującego zasiłku przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który przysługuje zasiłek.

/AS
współpraca Kancelaria Prawna ARKANA

[

Obraz

]( http://praca.wp.pl/zarobki.html )

Źródło artykułu:PAP
poziom bezrobociaubóstwobezrobocie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (124)